Romanovi zlomily vaz prý špatné investice

17.09.2011 11:38 | Zprávy

Zahraniční investice ČEZu prý stály za odvoláním generálního ředitele Martina Romana.

Romanovi zlomily vaz prý špatné investice
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Martin Roman

Překvapivý konec generálního ředitele skupiny ČEZ Martina Romana způsobila patrně řada ztrátových investic v zahraničí. Upozorňuje na to server První zprávy.cz.

Loni prošla dozorčí rada ČEZu obměnou, nově v ní zasedl například exministr zahraničí Jan Kohout. Podle tehdejšího místopředsedy a bývalého ministra financí Eduarda Janoty byl jedním z hlavních úkolů nové dozorčí rady prozkoumat a vyhodnotit zahraniční investice ČEZ, které se nakonec ukázaly jako nevýhodné.

Janota už tehdy prohlásil, že jmenování Kohouta, který působil v diplomacii, může souviset právě se zahraničními investicemi, které jsou ohroženy.

SLEDUJEME téma Martin Roman

"ČEZ má určité velmi rozsáhlé zahraniční kontakty a zahraniční investice. Má je v určitých regionech, které nejsou zrovna právně i diplomaticky jednoduché a možná, že ta jeho role (Kohouta, pozn. redakce) bude v tomto smyslu prospěšná, protože, jak víte, probíhá celá řada jednání o konkrétních projektech ČEZ v Bulharsku, Albánii, Rumunsku. Některé projekty jsou komplikované, některé projekty se komplikují díky regulativním zásahům místních vlád. Takže já si to takto mohu vysvětlit, protože Jan Kohout je v prvé řadě diplomat a poté ekonom," vysvětlil tehdy Janota v rozhovoru pro Český rozhlas.

Sledujeme téma ČEZ

Za špatné investice prý může Schmalz

Podle posledních dostupných čísel, kterými je výroční zpráva za rok 2009, je totiž vidět, že ČEZ, co se týče albánské akvizice, prodělává téměř 1 miliardu 100 milionů korun. V Rumunsku je na minusu kolem 300 milionů korun. V minusu jsou rovněž akvizice v Maďarsku, v Srbsku, v Kosovu, v Bosně a Hercegovině.

Podle informací serveru Prvnizpravy.cz je vrcholový manažer ČEZu Vladimír Schmalz zodpovědným za neúspěšné zahraniční akvizice. Ačkoli to ČEZ navenek popíral a snažil se Schmalze ze zodpovědnosti vyjmout poukazem na to, že zahraniční obchody jsou týmová záležitost, neoficiální informace z vnitra polostátního gigantu naznačovaly, že je to právě Schmalz, kdo zmíněné zahraniční investice doporučil a jejichž neúspěch mu nyní padá na hlavu.

Sledujeme téma Mostecká uhelná

Psali jsme:
V případě odchodu Romana došlo k úniku informací, řekl Nečas

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…