USA jednaly s Íránem. Rýsuje se nová dohoda

19.04.2025 18:55 | Monitoring

Vedle jednání s Ruskem vyjednávají lidé Donalda Trumpa i s íránskou stranou. O omezení íránského jaderného programu. Íránci dávají najevo, kde budou ochotni ustoupit, kde je pro ně červená linie a co budou chtít na oplátku. Donald Trump již teď jasně řekl, co požaduje od Íránu. Do vyjednávacího procesu ještě možná zasáhnou Izraelci. Tvrdě.

USA jednaly s Íránem. Rýsuje se nová dohoda
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Americká a íránská delegace v italském Římě absolvovaly první kolo jednání o možné nové dohodě, která před lety existovala, ale Donald Trump od ní během svého prvního funkčního období odstoupil. Teď se zdá, že se rýsuje dohoda nová. Příští týden má proběhnout nové kolo jednání.

Anketa

Dělá Donald Trump svou práci dobře?

93%
4%
hlasovalo: 4535 lidí
Írán a Spojené státy se v sobotu dohodly, že pověří odborníky, aby začali vypracovávat rámec pro potenciální jadernou dohodu, řekl íránský ministr zahraničí Abbás Araqchi. „Dokázali jsme udělat určitý pokrok v řadě principů a cílů, a nakonec jsme dosáhli lepšího porozumění," řekl íránský ministr zahraničí v projevu pro státní televizi. „Bylo dohodnuto, že jednání budou pokračovat a přesunou se do další fáze, ve které ve středu v Ománu začnou setkání na expertní úrovni. Experti budou mít příležitost začít navrhovat rámec pro dohodu,“ pokračoval ministr.

Citovala ho agentura Reuters s tím, že íránská strana trvá na tom, že její jaderný program je čistě mírový, ale prý je ochotna jednat o jeho omezení, pokud výměnou za to přijde zrušení mezinárodních sankcí, kterým je Írán vystaven.

Donald Trump novinářům sdělil, že má vůči Íránu v podstatě jeden jediný požadavek. „Chceme, aby Írán jednoduše neměl jadernou zbraň. Nemohou mít jadernou zbraň. Chci, aby Írán byl skvělý, prosperující a úžasný.“

Vysoký íránský představitel, který v pátek popsal vyjednávací pozici Íránu pod podmínkou anonymity, uvedl, že nikdy nebude souhlasit s demontáží svých odstředivek na obohacování uranu, úplným zastavením obohacování nebo snížením svých zásob obohaceného uranu pod úrovně dohodnuté v dohodě z roku 2015.

Podle serveru katarské televize Al-Džazíra má k dalšímu kolu rozhovorů dojít konkrétně 26. dubna. Plánovaná jednání příští týden znamenají, že „tempo vyjednávání se zrychlí“, poznamenal reportér katarské televize James Bays, který jednání sledoval. „Ďábel se vždy skrývá v detailech vyjednávání,“ doplnil reportér katarské televize.  

Server také připomněl, že USA a Írán oficiálně neudržují žádné diplomatické vztahy od časů tzv. Islámské revoluce, tedy od roku 1979.

Anketa

Byly zločiny Davida Kozáka dostatečně a uspokojivě vyšetřeny?

1%
96%
hlasovalo: 7788 lidí
Do vyjednávacího procesu však mohou zasáhnout i Izraelci, kteří kritizovali dohodu vzniklou mezi USA a Íránem již v roce 2015. A teď izraelští politici nevylučují, že by v případě potřeby mohli nařídit útok na íránská jaderná zařízení. „Jak premiér řekl více než jednou: Izrael nedovolí Íránu získat jadernou zbraň," stálo v prohlášení zveřejněném před pár dny kanceláří izraelského premiéra.

Server Times of Israel napsal, že Donald Trump brzdí premiéra židovského státu Benjamina Netanjahua, který údajně již možné provedení útoku nastínil. „Neřekl bych, že jsem zavrhl izraelský plán zaútočit na Írán, ale nespěchám na to,“ nechal se podle serveru slyšet americký prezident.

Těmito slovy reagoval na článek amerického listu The New York Times, podle něhož vystavil stopku plánovanému izraelskému útoku na íránská jaderná zařízení.

„Podle představitelů administrativy a dalších osob informovaných o jednáních plánoval Izrael udeřit na íránská jaderná zařízení již příští měsíc, ale prezident Trump dal vzhledem k poslednímu vývoji přednost vyjednávání o dohodě s Teheránem o omezení jeho jaderného programu. Trump učinil rozhodnutí po měsících interních debat o tom, zda pokračovat v diplomacii, nebo podpořit Izrael ve snaze omezit íránskou schopnost vyrobit bombu, a to v době, kdy je Írán vojensky a ekonomicky oslaben,“ napsal NYT.

Téměř všechny vojenské plány by prý vyžadovaly pomoc USA nejen při obraně Izraele před íránskou odvetou, ale také při zajištění úspěšnosti izraelského útoku. A Trump prozatím upřednostnil diplomacii před vojenskou akcí.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…