Seznam naše redakce získala od dvou na sobě nezávislých zdrojů. Soupis vojenské techniky špičkového kalibru podle všeho pochází ze satelitních snímků. Kdo konkrétně je pořídil, zřejmé není. Zájem na tom, aby Tálibán neexpandoval přes bývalé státy Sovětského svazu do Evropy, ovšem mají desítky zahraničních rozvědek. Je proto pochopitelné, že cílem šíření těchto informací je především upozornit na americký úprk a spoušť, která po nich zbyla.
Na snímcích byly ověřeny lehké bojové letouny Embraer EMB 314 Super Tucano. USA jich v Afghánistánu nechaly několik desítek. Letoun nejčastěji slouží pro základní a pokročilý letecký výcvik, průzkum nebo vedení protipovstaleckého boje. Tento model pravidelně sloužil rovněž afghánským vzdušným silám. Na místech, kde působily Spojené státy, zůstalo podle podkladů rovněž několik transportních letounů Lockheed C-130 Hercules.
Ten je schopen provozu z nezpevněných drah a původně byl navržený jako nákladní letoun k přepravě vojsk a zraněných. Mezi jeho uživatele patří zejména USA a Kanada. Další část letového arzenálu zastupují desítky hornoplošníků Cessna 208 Caravan s maximálním doletem zhruba 1 700 kilometrů. Dále byl spatřen turbovrtulový letoun RS 12, vrtulníky Mi-35 anebo několik desítek Mi-17, což je pyšný zástupce ruské výzbroje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový