Solárníci rozjíždějí se státem arbitráž. Čtěte, jak dopadly ty předchozí

23.07.2013 16:03 | Zprávy

A je to tady - Sdružení provozovatelů solárních elektráren PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) se rozhodlo zahájit arbitráž proti České republice. Osm investorů požaduje odškodnění za finanční újmu, kterou jim podle jejich slov způsobilo zavedení šestadvacetiprocentního odvodu z výnosů solárních elektráren. Nutno dodat, že Česku se v posledních letech v arbitrážích a soudních sporech poměrně daří a vyhrává...

Solárníci rozjíždějí se státem arbitráž. Čtěte, jak dopadly ty předchozí
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Stát bude ve sporu, v němž zatím žalující strana vyčíslila údajné škody na zhruba 1,7 miliardy korun, zastupovat tým elitních právníků. Jedinou Češkou v něm je Karolína Horáková z advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges. Je přesvědčena, že stát v právních sporech okolo výnosů ze solárních elektráren může obstát.

„Naše pozice je silná, pracovní tým právníků je složený z mezinárodních právnických es a pečlivě se připravuje na právní obranu České republiky,“ říká.

Česku se v posledních letech v arbitrážích a soudních sporech poměrně daří a vyhrává. Mezi nejdůležitější patří například vítězství ve sporu s chemičkou Ostramo Vlček, která od Povodí Odry žádala celkem s úroky 16 miliard korun za to, že údajně nedostatečně pečovalo o hráze při povodních v roce 1997. Stát v tomto případě zastupovala advokátní společnost Weil, Gotshal & Manges, které se v arbitrážích výrazně daří.

Přehled nejznámějších mezinárodních arbitráží a soudních sporů dotýkajících se států:

Central European Media Enterprises (CME), 2003:

O co šlo: Česká republika prohrála spor s CME za 10 mld. Kč kvůli znehodnocení její investice do televize Nova. Rozhodli o tom arbitři v Londýně. Stát neúspěšně zastupovala česká pobočka advokátní kanceláře Clifford Chance, společnost CME pak kancelář Debevoise & Plimpton.

O kolik šlo: ČR musela uhradit 10 miliard korun

Union banka, 2008:

O co šlo: Dlouholetý spor s vlastníkem zkrachovalé Union banky, společností Invesmart, začal žalobou, která se odvolávala na česko-nizozemskou smlouvu o podpoře a vzájemné ochraně investic. Vítězný stát zastupovala advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, na straně žalobce stála americká právní kancelář King & Spalding.

O kolik šlo: 7 miliard korun

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…