Stát bude ve sporu, v němž zatím žalující strana vyčíslila údajné škody na zhruba 1,7 miliardy korun, zastupovat tým elitních právníků. Jedinou Češkou v něm je Karolína Horáková z advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges. Je přesvědčena, že stát v právních sporech okolo výnosů ze solárních elektráren může obstát.
„Naše pozice je silná, pracovní tým právníků je složený z mezinárodních právnických es a pečlivě se připravuje na právní obranu České republiky,“ říká.
Česku se v posledních letech v arbitrážích a soudních sporech poměrně daří a vyhrává. Mezi nejdůležitější patří například vítězství ve sporu s chemičkou Ostramo Vlček, která od Povodí Odry žádala celkem s úroky 16 miliard korun za to, že údajně nedostatečně pečovalo o hráze při povodních v roce 1997. Stát v tomto případě zastupovala advokátní společnost Weil, Gotshal & Manges, které se v arbitrážích výrazně daří.
Přehled nejznámějších mezinárodních arbitráží a soudních sporů dotýkajících se států:
Central European Media Enterprises (CME), 2003:
O co šlo: Česká republika prohrála spor s CME za 10 mld. Kč kvůli znehodnocení její investice do televize Nova. Rozhodli o tom arbitři v Londýně. Stát neúspěšně zastupovala česká pobočka advokátní kanceláře Clifford Chance, společnost CME pak kancelář Debevoise & Plimpton.
O kolik šlo: ČR musela uhradit 10 miliard korun
Union banka, 2008:
O co šlo: Dlouholetý spor s vlastníkem zkrachovalé Union banky, společností Invesmart, začal žalobou, která se odvolávala na česko-nizozemskou smlouvu o podpoře a vzájemné ochraně investic. Vítězný stát zastupovala advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, na straně žalobce stála americká právní kancelář King & Spalding.
O kolik šlo: 7 miliard korun
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ahe