Soudy vytvářejí polosirotky, už s tím něco udělejte, vyzývá otec bojující o syna

01.08.2013 19:56 | Zprávy

Týká se to každým rokem přibližně 30 000 dětí. Za 15 let se stalo polosirotky skoro půl milionu dětí... Jak? I když v Česku existuje možnost střídavé péče o dítě, soudy ji podle některých rodičů používají méně, než by mohly. I proto dnes šel vyjádřit protest k Ústavnímu soudu jeden z takových rodičů, usilující o střídavou péči o jeho dnes již šestiletého syna.

Soudy vytvářejí polosirotky, už s tím něco udělejte, vyzývá otec bojující o syna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Holčička, ilustrační foto

Aleš Hodina je soukromý investor, a jak sám na sebe prozrazuje, strategicky řídí podniky zaměstnávající několik set lidí. Co ho však trápí, je to, že nemůže řádně vychovávat svého dnes již šestiletého syna.

„Manželka, která odešla od rodiny, získala syna předběžným opatřením pouze do své výlučné péče. Vím, že podobným diskriminačním způsobem postupují české soudy i v případě mnoha dalších dětí. Chci proti tomu veřejně protestovat a upozornit tak na žalostnou situaci dětí, které jsou připravovány o své otce. Budu stát proto na protest ve čtvrtek před Ústavním soudem. Pokud se vám zdá, že můj protest je napsán na záchodovém prkénku, nemýlíte se. Symbolicky znázorňuje, kam otce a jejich děti posílá česká justice v čele s Ústavním soudem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Hodina.

Nutno doplnit, že vše, co dále pro přiblížení situace, kterou Aleš Hodina odmítá, získala redakce jen z jeho vyjádření – neměla možnost ho konfrontovat s vyjádřením jeho stále zákonné manželky ani nezná výsledky šetření sociálních pracovnic na místech obou rodičů.  Vzhledem k tomu, že ani není v tuto chvíli ještě pravomocně rozhodnuto a vše je postavené na předběžném opatření vydaném soudem, možná bude už za několik týdnů důvod protestu bezpředmětný.

Dítě má právo na oba rodiče, soudy často jednoho rodiče diskriminují

V každém případě Aleš Hodina kritizuje české soudy za to, že nerozhodují v zájmu dítěte, když zvažují a zkoumají, který rodič je pro budoucí výchovu dítěte lepší. „Dítě má přece právo na oba rodiče, takže by se neměl ten druhý rodič diskriminovat,“ říká Hodina, který se obává toho, že zůstane od svého syna odříznutý. A to přesto, že si umí představit střídavou péči (navzdory tomu, že on žije v Praze a matka se synem na západě Čech).

„Nic není nemožné, dalo by se to i tak zkloubit, ale obávám se, že manželka tím dostala do rukou trumf, který jí pomůže vyhrát, aby soud střídavou péči nepřiznal. Přitom má tady v Praze dokonce i svůj byt, který pronajímá, jen aby mohla být u své matky. Tohle je v jiných zemích přitom řešené tak, že se pohlíží na rodiče, který s dítětem odejde mimo okres, v kterém rozhodl soud, jako na přitěžující okolnost, a většinou pak soud rozhoduje v prospěch rodiče, který zůstal. U nás je to, zdá se, elegantní řešení, jak si dítě přivlastnit,“ uvedl dále Aleš Hodina. Ten v současné době vidí svého syna dvakrát do měsíce o víkendech. A spokojit se s tím nechce. „Dítě přece potřebuje oba rodiče,“ opakuje.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…