Předseda Krajské rady Soukromníků ČR v Ústeckém kraji prý dlouho váhal, zda svůj názor na první přímou volbu prezidenta někomu sdělovat, a tím se snažit ovlivnit ostatní. „Já volil Přemysla Sobotku,“ nebál se nakonec svůj názor prozradit. Proč se tak rozhodl, má téměř analyticky sám v sobě rozebrané. „Záleží mi totiž na tom, kdo bude naším prezidentem. A také mi záleží na tom, aby někdo naopak prezidentem nebyl,“ zdůvodnil to s tím, že byť se hovoří o téměř nulových pravomocích hlavy států, pak některé jsou naopak klíčové. Například jmenuje premiéra.
„Je důležité, aby jím jmenoval někoho, kdo bude schopen sestavit vládu a vládnout. Je pro mne důležité, aby nejmenoval komunistického premiéra, respektive komunistické ministry. Výsledky krajských voleb osvědčují obavy z toho, že otěže levicové politiky přebírají komunisté. Není to ČSSD, která bude v nadcházejících letech hrát na této straně spektra prim. Spolupráce socialistů s KSČM jejich nižší politický vliv dále více prohloubí a odmítačů této spolupráce je v ČSSD naprostá nadpoloviční menšina,“ prognostikuje.
Dojde i na mrtvoly?
Socialisté si podle jeho dedukcí dostatečně neuvědomují politická rizika a budou chtít vládnout za každou cenu. „I za cenu, že je komunisté po čase ´požerou´ tak, jak to udělali po roce 1946,“ varuje soukromník z Ústecka, který očekává vydírání socialistů ze strany komunistů. „V tomto ohledu je tedy důležité, aby prezident nedopustil vládu za účasti komunistů tak, že přinutí vítěze voleb uzavřít spolupráci s kýmkoliv jiným. O tom, proč je důležité, aby se komunisté na vládě nepodíleli, nehodlám polemizovat, protože mrtvol se všude tam, kde vládli, povalují desítky miliónů. Nakonec i po více než dvaceti letech stále velmi pomýlené myšlení našich spoluobčanů dokládá nedoceněnost jejich zvrácenosti,“ tvrdí přímočaře.
Bacha na to: Může ovlivnit počet komunistických ministrů!
To však není jediný důvod, proč se Petr Homola nakonec rozhodl svůj jasný tip na nejlepší hlavu státu ze všech možných kandidátů nakonec vyvěsit na facebookovskou stránku ústecké buňky Soukromníků. Druhým důvodem důležitosti jeho funkce podle jeho mínění je, že navrhuje ústavní soudce. „Nikdo jiný ústavního soudce navrhnout nemůže. Ústavní soudce mimo jiné rozhoduje o tom, zda je zákon či jiný předpis v souladu s Ústavou ČR. Pestrost personálního obsazení Ústavního soudu ČR zajišťuje ´politický smír´ v naší zemi a dostatečně hluboké polemiky nad naším demokratickým vývojem,“ uvádí s tím, že v této souvislosti je nutné si uvědomit dvě důležité skutečnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš