V Evropském parlamentu nedávno proběhla debata na téma potravinového zabezpečení, která následovala po setkání ministrů zemědělství G20. Úvodní slovo na ní měl český ministr pro evropské záležitosti, Mikuláš Bek. Ten uvedl, že akutní ohrožení z důvodů potravinové nesoběstačnosti je důvodem k obavám pro všechny. „Ruská válka proti Ukrajině ještě zhoršuje již tak špatnou situaci v mnoha zranitelných zemích a tlačí ještě více lidí do extrémní chudoby,“ řekl ministr.
Zmínil, že až 50 zemí je z 30 % závislých na dovozu obilovin z Ruska a Ukrajiny a asi 20 zemí je závislých z více než 50 %. V Evropě prý díky společné agrární politice nedostatek jídla nehrozí, takže EU může přispívat k světové nabídce jídla. Ovšem je prý potřeba zajistit, aby jídlo bylo pro občany EU cenově dostupné a také zajistit dostatek hnojiva, aby ceny klesly a nehrozily výpadky dodávek. EU prý musí zůstat „plně mobilizovaná“, aby mohla Ukrajině pomoci exportovat její zemědělskou produkci. Tedy například se snažit o to, aby černomořská obchodní trasa zůstala funkční.
„Ministři G20 také podtrhují, že současná potravinová krize musí být řešena udržitelným způsobem a zdůraznili důležitost urychlení transformace našeho potravinového systému,“ pravil Bek s tím, že to je v souladu s výsledky summitu OSN z roku 2021 a s agendou EU, kterou určuje Green Deal a strategie Farm to Fork. Ujistil přítomné, že EU bude dále spolupracovat s mezinárodními partnery, například OSN, aby snížila riziko narušení dodavatelských řetězců a dominového efektu růstu cen potravin. A že také bude třeba podporovat malé a středně veliké zemědělce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.