„Je to všechno špinavá politika. Myslíte si snad, že kdyby to byl normální občan země, že by ho české soudy pustily z vazby, když mu hrozí tak vysoký trest? To si může myslet jen úplný idiot,“ neskrývá své rozhořčení bývalý válečný veterán z Afghánistánu a současný bezpečnostní expert Lumír Němec. „Jen doufám, že toho grázla aspoň na těch pár týdnů šoupli na nějakou společnou celu s bandou nadržených cikánů, aby si sám na vlastní kůži okusil, co chtěl udělat té chudák holce,“ dodal bývalý bojový velitel speciální české jednotky SOG.
Městský soud vyhověl stížnosti Afgháncovy obhájkyně Karolíny Babákové, známé advokátky bohatých podnikatelů a lobbistů Radovana Krejčíře a Ivo Rittiga, a vazbu podle informací médií zrušil kvůli údajné vazební nezákonnosti.
19letému Afghánci přitom stále hrozí za pokus znásilnění až pětiletý pobyt za mřížemi. Tato trestní sazba přitom vylučuje udělení podmíněného trestu. Vzhledem k tomu, že u cizinců dávají soudy prakticky automaticky také trest vyhoštění, je zde důvodná obava, že se stát bude snažit přes soudy věc uhrát buďto do ztracena, nebo Afghánce osvobodit. Jeho rodina se v České republice totiž skrývá před pomstou svých krajanů. Ve finále pak ještě mohou Afghánci napadenou zdravotní sestru zažalovat a obvinit z pomluvy, křivého svědectví a poškozování dobrého jména. Za to by buďto skončila sama ve vězení, nebo by byla odsouzena u civilního řízení k vysoké pokutě.
Afghánec na svobodě může mařit vyšetřování a ovlivňovat svou oběť
„Neznám podrobnosti případu a je to věc soudu, ale překvapuje mne, že v tak závažném případě, jako je pokus o znásilnění, kde hrozí stejná sazba jako za dokončený trestný čin, soud obviněného propustil z vazby už za tak krátkou dobu od okamžiku spáchání činu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz známý pražský advokát Jaroslav Ortman. V takových případech se podle něj dává vazba hned ze dvou důvodů: koluzních, ale také útěkových. „Zatímco útěkovou vazbu lze nahradit třeba slibem neuprchnout a být orgánům činným v trestním řízení kdykoliv k dispozici, nebývá rozhodně zvykem, aby v tak závažném případě neproběhla koluzní vazba až do konce, což je ze zákona tři měsíce,“ uvedl Ortman.
Nejedná se přitom jen o nějakou planou administrativní chybu. Koluzní důvody znamenají, že obviněný může působit na svědky nebo svoji oběť, aby vypovídali v jeho prospěch, nebo jinak mařit řádné vyšetřování případu. Přitom Afgháncova oběť se stále z následků jeho útoku léčí. „V prvé řadě měl milý pán vysvětlit svému synovi, jak se má v naší zemi chovat, hlavně k ženám. To, že on má obavu o svou rodinu, mě vůbec nedojímá, jelikož to, čím si procházím já, je daleko horší. Vezměte si tuto rodinu k sobě domů, chovejte se k nim slušně, s úsměvem, starejte se o jejich děti. Možná se vám ‚odmění‘ jako mně. Přeji vám takové ‚klidné‘ noci, jako mám já...“ napsala napadená sestřička redakci Seznam.cz poté, co redakce vedená Jakubem Ungerem zveřejnila článek vyzdvihující zásluhy násilníkova otce, který působil v Afghánistánu jako tlumočník českých jednotek.
Redakce se pokusila získat vyjádření od soudce obvodního soudu pro Prahu 8 Petra Nováka, ale tiskový mluvčí pro trestní úsek nebyl opakovaně k zastižení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš