Tohle je nehorázné. Kandidátka do Senátu s ANO za zády se rozpovídala

04.10.2014 10:39 | Zprávy

Nezávislá kandidátka usilující o vstup do Senátu s podporou hnutí ANO, profesorka MUDr. Věra Adámková, která mimo jiné vede Pracoviště preventivní kardiologie v IKEM, vysvětluje, kde mají současní politici největší dluhy vůči občanům. Nejde přitom jen o peníze tekoucí do zdravotnictví. Kandidátka ukazuje, jak vše souvisí se vším.

Tohle je nehorázné. Kandidátka do Senátu s ANO za zády se rozpovídala
Foto: Archiv VA
Popisek: MUDr. Věra Adámková

Profesorka Věra Adámková se rozhodla veřejně vyjádřit k otázkám, se kterými se v předvolební kampani setkává nejčastěji. Najde se mezi nimi i otázka na poplatky za recept. „Poplatky za recept považuji za nehorázné, protože i léky jsou hrazeny (někdy zcela, někdy částečně) ze zdravotního pojištění a na některé doplácíme, takže nevidím důvod, proč bychom měli ještě platit prakticky pouze za jejich výdej. Je dobře, že tyto poplatky již nebudou,“ zdůrazňuje lékařka.

Na co vlastně máme nárok?

V obecné rovině však poznamenává, že do českého zdravotnictví míří 7,5 procenta HDP, takže nelze zjednodušeně říci, že by české zdravotnictví mělo málo peněz a bez nejrůznějších poplatků by se neobešlo. Realita je spíše taková, že se s finančními prostředky nenakládá právě efektivně. Slabinou systému jsou i prakticky nedobytné pohledávky od lidí, kteří si neplatí zdravotní pojištění, ani nikde nepracují nebo nejsou evidováni jako nezaměstnaní. Adámková hovoří např. o uživatelích drog.

Politici by tedy měli mimo jiné jasně říci, na co všechno mají pacienti nárok z veřejného zdravotního pojištění. Politici mají podle jejího názoru vysvětlit lidem, proč jsou některá vyšetření dostupná jen omezeně a podobně. Toto vysvětlení by měli podat právě politici, neboť to za ně nikdo jiný neudělá.

Nejde jen o peníze: Další dluhy českého státu

Kandidátka do Senátu, která také přednáší na 1. a 2. lékařské fakultě v Praze a na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT, ale dodává, že ve zdravotnictví nejde jen o peníze. Jde také o osobní zodpovědnost každého člověka. Lidé by měli mít co nejpestřejší jídelníček. A tady je prý další dluh státu vůči občanům.

„Náš stát má velký dluh, co se týče správných a pravdivých informací na výrobcích. Jsem ráda, že se zpřísnily předpisy pro informace o složení potravin. Jako velký problém pro nás všechny, včetně dětí, vidím stále nadbytečný příjem soli a neochotu prodejních řetězců pomoci k distribuci potravin s omezením soli. Ušetřili bychom si tak výdaje na léky, které musíme užívat na vysoký krevní tlak, nemoci ledvin atd. Je naprosto nezbytné zpřísnit a zkvalitnit potravinový řetězec, abychom znali původ potravin i jakým způsobem byly připraveny,“ říká Adámková.

I dnes navíc platí „sportem ku zdraví“. Jenže i zde se ukazuje, že vše souvisí se vším. Adámková se nediví rodičům, že často odmítají děti pouštět ven, protože se obávají o jejich bezpečí. Měla by se proto rozšířit síť hlídaných dětských hřišť. Stejně tak by mělo dojít k úpravě otevíracích dob sportovišť na základě potřeb rodičů tak, aby své děti mohli doprovodit, případně si s nimi zacvičit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…