Tyhle hyeny si bohužel také říkají lidé. Pokračování drsného příběhu invalidní učitelky v exekuci

06.08.2013 17:33 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Bývalá učitelka Hana z Prahy 4, dnes invalidní důchodkyně, o jejímž příběhu ParlamentníListy.cz informovaly již v minulosti v souvislosti s exekucemi a její touze se systému hromadně postavit, dál čelí problémům.

Tyhle hyeny si bohužel také říkají lidé. Pokračování drsného příběhu invalidní učitelky v exekuci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zabavené věci putují do dodávky

Ačkoliv příběh paní Hany, jejíž totožnost redakce zná, ale nechce, aby její celé jméno někde figurovalo v médiích, je velmi těžké ověřovat i z druhé strany, je však nutno říci, že některé postupy, o kterých hovoří, jsou zaznamenávány v celé další řadě jiných případů – takže není důvod jim nepřikládat vážnost. Redakce nemůže ani posoudit, do jaké míry je ve skutečných možnostech sedmačtyřicetileté Hany své závazky splatit a do jaké míry by to mohla být i taktika, jak se jim vyhnout. Přesto nelze ani tento příběh - v konfrontaci s tím, jaký systém ve vymáhání exekucí v Česku panuje - brát na lehkou váhu.

„Naposledy, když jsem s vaší redakcí hovořila a pak následně vyšel článek o anonymním telefonátu, který mě chtěl od mých aktivit v boji proti exekucím v Česku odradit, jsem skutečně ze strachu tyto své aktivity pozastavila. Byla jsem znepokojená skutečností, že mi bylo anonymně voláno na můj soukromý mobil, kde telefonní číslo znají jen mí přímí blízcí a pár lidí zainteresovaných z médií, kteří získali mou důvěru, jelikož se mi medializací, leč marně, snažili pomoci. A toho si cením. Avšak bylo ještě hůř a dostavily se skutečně problémy, které mi byly jistým anonymním hovorem důrazně a přesně naznačeny,“ popsala sedmačtyřicetiletá Hana ParlamentnímListům.cz.

Původní exekuce, na základě které byl Haně obstaven dům, účet i invalidní důchod, byla náhle na žádost oprávněného prý předána druhé exekutorské kanceláři na jih Moravy. Ta opět vyrozuměla ČSSZ o obstavení jejího důchodu a ihned poslala Haně výzvu k úhradě celé dlužné částky, a to do třiceti dnů od převzetí zásilky, kdy v poučení nebylo dovolání přípustné.

„Podotýkám, že původní dluh byl zhruba 8 000 korun, v současné době je navýšen na bezmála 50 tisíc korun. Samozřejmě změnili i číslo jednací, tedy začal v tom být i pěkný zmatek. Jelikož, jak jsem již uvedla, není můj styl problémy neřešit, samozřejmě jsem kontaktovala nový exekutorský úřad a žádala jsem o přímý rozhovor s novou exekuční vykonavatelkou. Bylo mi však sděleno, že na ni kontakt nedávají a mohu pouze jednat s jakousi asistentkou, tedy se ani přímo k dané paní vykonavatelce člověk nedostane. Na mé dotazy však paní asistentka fundovaně odpovídat neuměla, vše se odehrávalo jen ve stylu ‚možná, asi, nebo nevím‘. Jediné, co ji zajímalo, zda do uvedeného termínu danou částku uhradím,“ popsala svoji verzi aktuálního vývoje událostí invalidní důchodkyně z Prahy.

Jak dodala, žádala prý též o možnost splátkového kalendáře s návrhem platby finanční částky 1 000 Kč měsíčně s tím, že jí bude strhávána z jejího invalidního důchodu. „Vysvětlila jsem moji současnou životní existenci, avšak tato možnost mi byla zamítnuta. Při dotazu, s čím následně mohu počítat, když do stanoveného třicetidenního limitu celou požadovanou finanční částku nebudu schopná uhradit, mi bylo sděleno, že pak dojde k plnění exekuce u nás doma, kam přijede exekutor osobně,“ uvedla dál Hana, bývalá učitelka, kterou přivedlo do všech potíží na samém startu dlouhodobé vážné onemocnění.

Jak své závazky splnit a nepřijít zároveň o vše, na to nikdo odpověď nedal

Poznamenala také to, že žádnou možnost, jak dostát svým závazkům tak, aby nepřišla o možnost bydlení, ani na vyslovenou žádost nedostala. A tak se smiřuje s tím, že jí tedy nezbývá, než čekat každým dnem jejich návštěvu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…