Operaci Vidkun spustil ÚOOZ loni v říjnu a zacílil při ní na klientelistickou síť mezi podnikateli, politiky a policisty v Olomouckém kraji. Případ se týká ovlivňování některých trestních kauz i úniků informací z trestních spisů a v jeho rámci jsou také obviněni dva vysoce postavení policisté. Tuhý Komárkovo třaskavé tvrzení razantně odmítl. Postup expozitury pokládá za nebývalý účelový nátlak končícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a jeho příznivců, kteří se snaží zvrátit rozhodnutí o reorganizaci policie.
Detektivové chtějí kvůli svým vlastním podezřením z účelového odstavení útvaru z citlivých kauz, které vyšetřovali, svolat sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Bezpečnostní rada státu, která by měla konflikt mezi policisty a státními zástupci řešit prioritně se kvůli rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky sejde zhruba za měsíc. Do té doby lze očekávat podle zainteresovaných bezpečnostních expertů velké úniky z práce ÚOOZ, jehož detektivové se budou snažit svá tvrzení doložit.
Jak už jsme naznačili, Jiří Komárek se svým prohlášením sám mohl dopustit trestného činu. Jeho vystoupením se podle informací ParlamentníchListů.cz začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které ÚOOZ z rozhodnutí státních zástupců „vyfoukl“ dvě kauzy, které spadají do jejích zákonných kompetencí: olomouckou kauzu Vidkun a vyšetřování bývalého pražského policisty Igora Gáboríka, detektiva protikorupční policie Radka Holuba a celníka, které Šlachtovi detektivové viní také z vynášení informací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný