Bohuslav Sobotka nezakončil svoji politickou kariéru příliš slavným způsobem. Na sociálních sítích už nějaký čas koluje jeho fotografie v pražském metru, na které sedí zachycen jako oukropeček s pracovní taškou, civící do tmy tunelu. Všechny politické úspěchy, které si mohla sociální demokracie za dobu své vlády s ANO 2011 a lidovci vložit do výkladní skříně, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi umně uzmul šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
„Na konci března definitivně skončím ve vysoké politice. Opustím Poslaneckou sněmovnu a od 1. dubna budu nadále už jen řadovým členem ČSSD,“ napsal koncem března na své facebookové stránce expremiér. Sobotka dal ještě vědět, že jako řadový člen ČSSD bude hlasovat ve stranickém referendu proti vznikající menšinové vládě ČSSD a ANO, kterou by tolerovali komunisté. Možná i Sobotkův hlas rozhodl, ČSSD jednání s ANO před pár dny ukončila.
Mnozí pozorovatelé politické scény si kladli otázku, kam Sobotka zamíří. „Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní. V aktivní politice jsem strávil téměř čtvrtstoletí, z toho celkem osm let v sociálnědemokratických vládách, a nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se, ještě v plné síle, úplně jinou životní cestou,“ uvedl Sobotka. „Kam přesně ta cesta povede, vám zatím neprozradím. Stojím na křižovatce a zvažuji několik možných směrů. Přepokládám, že po Novém roce budu mít jasno. Do té doby se chci zejména věnovat svým synům, vzdělávat se, odpočívat, číst, věnovat se více blízkým lidem a zkrátka všem věcem, na které jsem v uplynulých letech neměl kvůli náročné službě veřejnosti čas,“ pokračuje jeho prohlášení.
Možná že už Sobotka jasno má. Od 12. března je veden na Živnostenském úřadu ve Vyškově jako živnostník. Živnostenské oprávnění mu bylo vydáno na dobu neurčitou. Předmětem Sobotkova podnikání má být výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Obory pak jsou: poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků. Uvidíme, jak se bude nepříliš průbojnému politikovi v byznysu dařit. V politice mu v poslední době pšenka rozhodně nekvetla a řadu jeho politických rozhodnutí lze označit za nešťastná až tragická. Nejen v politice, i v byznysu je totiž třeba míti fištrón.
„Bohuslav Sobotka měl Andreje Babiše z vlády vyhodit mnohem dřív. Dnes vidíme, že s ním vlastně vůbec neměl chodit do vlády. Sobotka je slušný člověk. Podlehl ale dojmu, že Babiše zvládne. Vůbec netušil, co je to za monstrum. Babiš mu začal okopávat kotníky od prvního zasedání vlády. Na vládě neřekl téměř nic, ale jakmile vylezl ven a viděl kamery, úplně se změnil. Na to Sobotka nebyl připraven, on není bijec Kalouskova typu,“ prohlásil před necelým půl rokem na adresu expremiéra například známý ekonomický novinář Miroslav Motejlek.
„Nepůjdu cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebudu svým následovníkům v čele ČSSD okopávat v médiích kotníky. Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů. To, že končím jako parlamentní politik, ale neznamená, že končím jako aktivní občan. Tím jsem byl vlastně už od střední školy a zůstanu jím určitě i nadále. Zejména v době, jako je tato. Moje důvody jsou dlouhodobě jasné a známé. A poslední týdny je více a více potvrzují,“ osvětlil důvody konce v politice na svém facebookovém profilu dále Sobotka.
Byznysoví vizionáři spekulují o tom, kdy se Sobotka objeví ve firmě napojené na vlivného advokáta a zákulisního hráče Radka Pokorného. Chodili spolu na stejné gymnázium v Bučovicích, studovali právo a Sobotka v jeho advokátní kanceláři Pokorný, Wagner & partneři jako řadový poslanec koncipoval.
Přátelství mužů, z nichž jeden to dotáhl mezi advokátní, druhý pak mezi politickou elitu, trvá více než 20 let. Oba připutovali do Prahy z jihu Moravy. Pokorný dokonce v médiích několikrát vzpomínal na skromné poměry, ze kterých pochází. Vyrůstal na osamocené hájovně, kterou spravoval jeho otec živící se jako polesný. Se Sobotkou se poprvé potkávají na bučovickém gymnáziu. Odtud každý z nich volí stejné vzdělání, byť na jiném místě. Zatímco Pokorný se rozhodne rovnou vypravit ke studiím práv do metropole, Sobotka stejný obor absolvuje v Brně.
Oba navíc pojí velmi brzká zkušenost s politikou. Pokorný k ní přičichl už během vysokoškolských studií, kdy sbíral zkušenost jako asistent v legislativním odboru tehdejšího Federálního shromáždění. Zde na něj dostal doporučení tehdejší právní expert ČSSD Pavel Rychetský a nabídl Pokornému práci ve své advokátní kanceláři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný