Zásek do Babiše a Zemana, třeba už zítra. Hodně zlý. Hra, která přeřve i covid

01.02.2021 13:46 | Zprávy

Nastane revoluce českého volebního systému? Ústavní soud bude rozhodovat o stížnosti skupiny senátorů a na konci celého procesu mohou být změny, které by výrazně pomohly malým stranám. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, co se kolem celé věci děje. Ze Sněmovny přišly zajímavé zprávy i možnosti, jak by vládní hnutí ANO, které by změnou utrpělo, mohlo chtít věc vyřešit.

Zásek do Babiše a Zemana, třeba už zítra. Hodně zlý. Hra, která přeřve i covid
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Andrej Babiš

Český volební systém možná čeká revoluční změna. Ústavní soud bude v úterý řešit stížnost skupiny senátorů, podle nichž je nutné ze zákona vypustit jak současně používanou D'Hondtovou metodou pro přepočítávání získaných poslaneckých mandátů, tak nutnost sčítat volební zisk koalic pro vstup do Sněmovny. V současné době totiž koalice dvou stran musí pro vstup do poslaneckých lavic získat nikoli pět procent jako jednotlivé strany, ale deset. Koalice tří stran potom procent patnáct. 

Ve hře jsou podle dosavadních informací tři možnosti. První je samozřejmě jednoduchá, že ústavní soudci stížnosti nevyhoví a vše zůstává při starém. Další varianta je, že soudci mohou pouze vypustit ono posledně zmiňované sčítání pro volební koalice. Vyškrtnutím této pasáže ze zákona by byla změna kompletní a začala by platit. Nebo soudci mohou vyhovět i škrtnutí D'Hondtovy metody, čímž by v zákoně vznikla „díra“, kterou by musel Parlament zalepit a do zákona tak dát jinou metodu pro přepočet mandátů. A tady by pravděpodobně vznikl problém, neboť lze očekávat, že většina v Poslanecké sněmovně by měla na řešení jiný názor než většina senátní. Zajímavé je i to, že stížnost senátorů na stole Ústavního soudu leží od roku 2017 a soudci ji budou řešit právě nyní, zhruba osm měsíců před volbami.

D'Hondtova metoda totiž svým způsobem zvýhodňuje velké strany. Senátoři podle webu Seznam zprávy vypočítali, že hnutí STAN, které v roce 2017 získalo ve sněmovních volbách 5,18 procenta a do Sněmovny těsně proniklo, potřebovalo pro zisk jednoho poslaneckého mandátu hlasy 44 tisíc voličů. Zatímco hnutí ANO, které vyhrálo volby s 29,64 procenta, stačilo pro zisk jednoho mandátu pouze 19 tisíc voličských hlasů. Je tak pochopitelné, že pro velké strany je současný systém výhodný a těžko ho budou chtít měnit. Naopak menší strany jako právě STAN, by mohly ze změny podmínek těžit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šťovíček z Autoklubu v problémech? Padlo trestní oznámení, má jít o dotační podvod

21:04 Šťovíček z Autoklubu v problémech? Padlo trestní oznámení, má jít o dotační podvod

Dopustil se Autoklub ČR vedený Janem Šťovíčkem dotačního podvodu? V případě nevrácené dotace v hodno…