Diváci Hyde Parku byli už před příchodem hosta pěkně rozparádění. „Proč mam věřit médiím. Pro mě je zpravodajství hromada nesmyslů, kterým nemám důvod věřit,“ psal například jeden z nich v úvodní diskusi.
Facebookářka Luciana Svenson pak na stránkách Hyde Parku dodala: „Novinari jsou si dobre vedomi, jakou zbrani disponuji ... a nejen novinari, ale i politici...takze vse je jen o tom, kolik se toho vypusti ven, jaky je timing atd...“
Proto není divu, že šest hodin před tím než Raymond Furlong vystoupil na obrazovce ČT už někteří facebookáři „věděli“, jaké to jeho vystoupení bude a co řekne. „Dotyčný pán vidí dění v České republice přesnou optikou toho, kdo jej platí...A není sám - takoví jsou všichni žurnalisté,“ je přesvědčený Vladimír Klescht.
Konspirační teorie
Nejinak tomu bylo i u nejpalcovanějších otázek. Nezaujatý pozorovatel by měl z nich skoro pocit, že se ocitl na chatu přívrženců konspiračních teorií. Jednou z nejoblíbenějších otázek byla ta, že BBC údajně odvysílala informace o pádu amerických dvojčat půl hodiny předtím, než k události došlo.
„To je, nechci být hrubý, nepravda,“ odpověděl Raymond Furlong. A nepravda byla podle něj i další komutativní otázka. Totiž, že BBC lhala o zbraních hromadného ničení v Iráku.
„Média často jsou obviňovány ze lhaní, přitom jsou jen nosič, ne zdroj,“ upozorňuje Furlong. Kdo uvedl nepravdivé informace, byla řada vlád, která se opírala o údajná zjištění svých zpravodajských složek.
„Jsem si jist, že žádný můj kolega neřekl, že ví, že Irák má zbraně hromadného ničení,“ dodává zpravodaj BBC Furlong.
Zkušenost rozhoduje
BBC je jakožto veřejnoprávní televize proslulá v oblasti ověřování zdrojů svých informací. Podobně je tomu například i v Česku v případě ČT a Českého rozhlasu. Podle Furlonga jde jednak o zkušenost kolegů, která určuje, jaké zprávy se pouští a jaké ne, jednak o finanční tlaky, které nutí komerční média vypouštět i ne stoprocentně podložené zprávy.
Korupce je i u nás
Právě v Anglii se přitom odehrál nedávno skandál se zveřejněnými odposlechy, které naznačovaly propojení politiky a médií. „Korupce je obrovské téma nejen u vás, ale i u nás. My jsme měli ohromný skandál o spojení mezi novináři a politikou,“ vysvětluje Furlong. Podle něj tenhle skandál určitě u řady lidí média v Anglii poškodil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pal