„Příspěvky těmto krajským organizacím považujeme za důležité, protože peníze budou využity na nenárokové archeologické průzkumy. Ty nejsou stanoveny zákonem, ale přesto se objevují lokality, které je vyžadují. Financované tak budou i záchranné archeologické výzkumy při výstavbě rodinných domů nebo při úpravách stávajících staveb na rodinné bydlení. Tímto dojde nejen k zatraktivnění západní části Karlovarského kraje právě pro rodinné bydlení, ale také ke zvýšení ochrany společného kulturního dědictví v regionu,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Muzeum Cheb zažádalo o 225 tisíc korun, kterými chce pokrýt výdaje spojené se záchrannými archeologickými výzkumy v regionu Chebska. Konkrétně se jedná například o výzkumy v obci Třebeň, na Zlaté louce v Chebu, na Zámku v Kopaninách u Aše a na statku v Salajně.
Na mimořádné možnosti průzkumu a poznání lidové architektury v daných regionech poskytne Karlovarský kraj finanční prostředky ve výši 250 tisíc korun také Muzeu Karlovy Vary. Jednat se bude například o archeologické práce na území kostela sv. Linharta, hradu na Kostelní Horce, kostela sv. Mikuláše nebo o sondáž a začištění podkladové dlažby v místě lomu a nejbližšího okolí staré Pražské silnice.
Ve většině případů se jedná o takzvané řetězové archeologické práce, které již probíhají řadu let a jejich dokončení je nezbytně nutné pro postup dalších prací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva