V posledních třech letech Nadace ČEZ podpořila v průměru 52 projektů ročně. Jubilejní pětisté hřiště otevřeli tento víkend v obci Lesná u Třebíče. Celkem pak v letech 2003-2018 Nadace ČEZ podpořila 531 hřišť za 364,5 milionů korun, v Praze jich funguje 25.
„Program výstavby Oranžových hřišť jsme před lety spouštěli z přesvědčení, že každé dítě, bez ohledu na to, zda žije ve velkoměstě nebo v maličké vesnici, by mělo mít kde si bezpečně pohrát, potkat se s vrstevníky, protáhnout si tělo.“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Podle ní se i na vybavení hřišť odráží nejrůznější trendy. „Dětská hřiště se teď hodně vrací k přírodním materiálům: populární jsou nejrůznější dřevěné sestavy nebo lanové pyramidy. U sportovních hřišť se zase projevila vzrůstající popularita florbalu či in-line bruslí, registrujeme i zvýšený zájem o lezecké stěny“ popisuje.
Grantové řízení Oranžové hřiště je pro žadatele otevřeno po celý rok. Nadace poskytuje příspěvky jak na dílčí úpravy stávajících hřišť (například nové herní prvky, nový povrch), tak na kompletní rekonstrukce či výstavbu nových projektů. „Kromě klasických dětských a sportovních hřišť podporujeme i ta dopravní, venkovní posilovny pro seniory či handicapované, nebo v posledních několika letech populární workoutové sestavy,“ uvádí manažer nadace Daniel Novák.
Většina Oranžových hřišť je přístupná veřejnosti, výjimku mají mateřské školky. Díky Nadaci si ale mohou pohrát či zasportovat skupiny ohrožených dětí – například malí pacienti psychiatrického oddělení nemocnice Liberec, nebo obyvatelé Charitního domu sv. Zdislavy v Ostravě, který poskytuje azylové bydlení pro matky s dětmi. Všechna hřiště musejí splňovat přísné evropské bezpečnostní normy a po dobu deseti let dokladovat každoroční kontrolu stavu a využívání certifikovanou firmou.
Jak plyne čas na hřišti
Řádění na hřišti k dětství zkrátka patří. Vstupem České republiky do Evropské unie se ale rázem tisíce herních ploch ocitly v kategorii „nevyhovující“. Starostové českých měst a obcí náhle museli kvůli přísnějším bezpečnostním normám zvažovat, zda hřiště opraví nebo raději zavřou. Projekt Nadace ČEZ zaměřený právě na výstavbu nových a úpravy původních herních ploch podle nejnovějších norem tak přišel v pravou chvíli.
2003 – první podpořené hřiště (tehdy pod názvem Duhové) u Gymnázia Karviná, hřiště je v provozu dodnes
2006 – Nadace Duhová energie se mění na Nadaci ČEZ, hřiště se přejmenovávají na Oranžová
2008 – Oranžová hřiště pokořila první stovku – jubilejním se stalo dětské hřiště na sídlišti Za Nádražím v Českém Krumlově
2012 – v pořadí 200. Oranžové hřiště (typu dopravní) otevírá u ZŠ Stoliňská na Praze 20 olympionik Jan Železný
2014 – slavnostní zprovoznění 300. hřiště
2016 – 400. Oranžové hřiště otevřeno ve Srubci u Českých Budějovic, slouží Klubu maminek i dětem z místního hasičského sboru
2019 – malí fotbalisté, taekwondisté, mažoretky a tanečníci vystoupili na otevření 500. hřiště v Lesné u Třebíče
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva