AČCKA: Insolvence FTI Touristik - jak postupovat při úpadku německé cestovní kanceláře

05.06.2024 22:03 | Tisková zpráva

Zhruba 200 až 300 českých cestujících se nyní nachází v zahraničí s německou CK FTI Touristik, většina tráví svou dovolenou v Turecku a v dalších evropských letoviscích. Cestující, kteří jsou právě ve své dovolenkové destinaci a potřebují pomoc, se mohou obrátit na následující tísňové číslo: +49 (0)89 710 45 14 98.

AČCKA: Insolvence FTI Touristik - jak postupovat při úpadku německé cestovní kanceláře
Foto: AČCKA
Popisek: AČCKA

Navazujeme na vyhlášení insolvence německou cestovní kanceláří FTI Touristik GmbH, jež patřila mezi největší pořadatele zájezdů v Německu a zahrnovala několik značek v Německu, Rakousku a Nizozemsku. Přibližně 200-300 českých turistů, kteří si zakoupili zájezd u FTI Touristik, se nyní nachází v zahraničí, převážně v Turecku. Některé cestovní agentury na českém trhu prodávají zájezdy od zahraničních touroperátorů, nejčastěji z Německa, Rakouska a Polska. Další čeští cestující si zakoupili zájezdy napřímo u FTI Touristik.

Klienti, kteří si zakoupili zájezd u německé CK, se v případě jejího úpadku či insolvence obrací na Německý fond DRSF (German Travel Security Fund, viz. ZDE - informace v německém jazyce), kde jsou pojištěny pro případ úpadku německé CK. Cestující, kteří jsou právě ve své dovolenkové destinaci a potřebují pomoc, se mohou obrátit na tísňové číslo +49 (0)89 710 45 14 98.

DRSF se postará o případnou zpáteční přepravu uvízlých dovolenkářů v zahraničí do místa odletu či o jejich ubytování až do doby zpáteční přepravy.

Ti, kteří si zájezd u FTI Touristik zakoupili, ale ještě neodcestovali, si nárokují vrácení svých úhrad u fondu DRSF. Úkolem DRSF je zajistit, aby byly klientům proplaceny všechny uskutečněné platby pořadateli FTI Touristik za zájezdy. Jakmile FTI Touristik poskytne fondu potřebné údaje, budou dotčení spotřebitelé s uzavřenými smlouvami o zájezdu s FTI Touristik kontaktováni.

Fond DRSF, který je organizován německým turistickým průmyslem a spadá pod dohled spolkového ministerstva spravedlnosti, byl založen po krachu cestovní skupiny Thomas Cook v září 2019. Tehdy pojišťovna kvůli finančnímu omezení odpovědnosti proplácela dotčeným klientům jen zlomek nákladů. Dle FTI Touristik, insolvence byla vyhlášena z důvodu klesajících rezervací v posledních měsících, která neodpovídala očekávání CK, čímž došlo k poklesu likvidity navzdory nutnosti hradit zálohy dodavatelům cestovních služeb. Federální vláda Německa další finanční pomoc FTI Touristik odmítla poskytnout.

Podle evropské směrnice č. 2302/2015 o souborných cestovních službách je povinností každého členského státu zajistit, aby evropským spotřebitelům byly v případě insolvence pořadatele vráceny veškeré vložené finanční prostředky za zájezdy (kombinace 2 a více cestovních služeb). V České republice, oproti Německu, každá CK musí být zajištěna pro případ svého úpadku u pojišťovny či banky dle zákonem daných podmínek. Zároveň české CK přispívají do Garančního fondu CK, který pokrývá případný nedostatečný pojistný limit stanovený pojišťovnou.

V návaznosti na TZ AČCKA z 28.5.2024 lze konstatovat, že míra rizika úpadku české CK činí 0,1 % (vloni zkrachovala pouze 1 z celkového počtu 578 cestovních kanceláří). Finance vložené do rukou profesionální české cestovní kanceláře pokrývá 100% ochrana pro případ úpadku. Trh zájezdů v ČR se po pandemické době stabilizoval a stal se bezpečným segmentem.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je české profesní sdružení subjektů cestovního ruchu, založené v roce 1991, které má přibližně 250 členů. AČCKA, jako jediný zástupce za Českou republiku, je také členem ECTAA – asociace sdružující národní asociace cestovních kanceláří a cestovních agentur nejen zemí Evropské unie (ZDE), účastní se zasedání a své členy pravidelně informuje o aktuálním dění z oblasti evropské legislativy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum: Letenské prase a masopustní veselice už příští sobotu

22:08 Národní zemědělské muzeum: Letenské prase a masopustní veselice už příští sobotu

Zajímá vás, jak vypadalo historické řeznické náčiní? Jak se připravují zabijačkové speciality dnes? …