AČCKA: Poukazy na zájezdy jsou jedinou pomocí cestovním kancelářím od počátku krize, kritika EK není na místě

21.05.2020 14:52 | Zprávy

AČCKA se ohrazuje proti kritice Evropské komise vůči dvanácti členským státům EU, které se snaží o záchranu odvětví cestovního ruchu.

AČCKA: Poukazy na zájezdy jsou jedinou pomocí cestovním kancelářím od počátku krize, kritika EK není na místě
Foto: AČCKA
Popisek: AČCKA

Tucet členských států EU včetně České republiky uzákonilo možnost vydání poukazu na zájezdy. Nyní jsou prověřovány Evropskou komisí z hlediska souladu s evropským právem. Z pohledu AČCKA se Evropská komise od ČR a dalších zemí nepochopitelně dožaduje vysvětlení, namísto vlastní včasné konkrétní iniciativy pro funkční evropské řešení.

Česká právní úprava významně napomáhá záchraně cestovních kanceláří, jejichž činnost je nyní zcela paralyzována. Zavedení mechanismu odloženého čerpání služeb formou poukazů je jedinou účinnou pomocí, která je dosud k dispozici. V evropském srovnání je český zákon navíc mimořádně šetrný. Do zákona byl na rozdíl od jiných zemí EU implementován výrazný sociální prvek v podobě početných skupin chráněných osob, které mohou poukaz odmítnout. Poukaz je cestovní kancelář oprávněna vystavit jen v zákonem omezených případech. Český poukaz plně splňuje veškerá doporučení Komise k vlastnostem poukazů. Nutné je zdůraznit, že o vložené prostředky zákazník nepřichází – pouze je odčerpá v budoucím termínu, případně později smění zpět za peníze. Poukazy jsou plně kryté pojištěním proti úpadku cestovní kanceláře. V případě pojistné události by tak nároky zákazníků byly vyplaceny ze 100 %.

Celé odvětví cestovního ruchu od počátku krize způsobené pandemií COVID-19 volalo po koordinované akci na úrovni EU a zavedení možnosti kompenzace náhrad formou poukazu. Absence jednotného evropského řešení, a série zcela vágních doporučení Komise bez právních účinků, vyústila v aktivní přístup jednotlivých zemí s cílem zabránit kolapsu cestovního ruchu, jehož podíl na HDP činí v celoevropském měřítku 10 %. Úsilí o záchranu oboru je deklarovaným cílem rovněž na evropské úrovni.

Evropské státy zaváděly krátkodobý právní rámec pro vydávání poukazů již od konce března. Mezi první patří Belgie a Francie. Doporučení o poukazech nabízených cestujícím však Evropská komise vydala až 13. května. AČCKA proto považuje momentální akt ze strany Evropské komise za nelogický a nepochopitelný. Současnou roztříštěnost národních úprav nelze přičíst za vinu státům, které aktivně přistoupily k vlastní formě pomoci. Vzorek dvanácti zemí je sám o sobě odpovědí na chybějící evropské řešení.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je české profesní sdružení subjektů cestovního ruchu, založené v roce 1991, které má v současné době více než 250 členů z řad subjektů cestovního ruchu. AČCKA, jako jediný zástupce za Českou republiku, je také členem ECTAA – asociace sdružující národní asociace cestovních kanceláří a cestovních agentur zemí Evropské unie (http://www.ectaa.org), účastní se zasedání a své členy pravidelně informuje o aktuálním dění z oblasti evropské legislativy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní knihovna: Literární večer o životě za mřížemi od Gulagu k dnešku

22:31 Národní knihovna: Literární večer o životě za mřížemi od Gulagu k dnešku

Host: spisovatelka a dokumentaristka Kamila Hladká.