„Nález této orchideje přirozeně vyvolal nejen mezi botaniky velký zájem. V současné době je její výskyt doložen jen z rašelinišť příhraničních hor, její objev uprostřed Čech je tedy opravdovou senzací. To, že bradáček srdčitý v Brdech roste, je dalším důkazem, že Brdy jsou skutečným ostrovem horské přírody uprostřed Čech,“ raduje se Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Brdy.
Bradáček srdčitý patří mezi naše nejmenší orchideje. Dorůstá maximálně deseti centimetrů, má dva lístky a drobné, nenápadné květy. Je kriticky ohroženým druhem naší květeny. Běžnějším druhem je jeho blízký příbuzný bradáček vejčitý, jenž se v Brdech vyskytuje roztroušeně na loukách.
Poslední nálezy bradáčku srdčitého jsou z Brd zachyceny botanikem Karlem Dominem kolem roku 1930. Objev Karla Hutra, který našel velké množství těchto orchidejí uprostřed rašelinných smrčin v srdci středních Brd, je tedy opravdovou senzací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva