AOPK ČR: Experti budou hledat způsob, jak dát v krajině ovlivněné těžbou uhlí prostor přírodě

05.09.2019 9:56 | Zprávy

Memorandum o spolupráci právě dnes podepsali Petr Lenc (ředitel Palivového kombinátu Ústí, s. p), František Pelc (ředitel AOPK ČR) a Petr Sklenička (rektor České zemědělské univerzity v Praze). Společně chtějí nalézt pro tyto prostory dlouhodobě udržitelné řešení.

AOPK ČR: Experti budou hledat způsob, jak dát v krajině ovlivněné těžbou uhlí prostor přírodě
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Těžebny a související plochy jsou totiž často místem, kde mají domov ohrožené druhy rostlin a živočichů. Na živiny chudá stanoviště jsou v naší krajině stále vzácnější a právě místa narušená těžbou je mohou nahradit.

„Četné vědecké poznatky potvrzují význam těžbou ovlivněných míst. V těžebních jamách a na výsypkách bez technické rekultivace vzniká díky členitému reliéfu a živinami chudému substrátu pestré prostředí, atraktivní pro řadu organismů. Pro některé druhy představují poslední útočiště, protože v okolní homogenizované krajině již nenacházejí vhodné místo pro život,“ vysvětluje Petr Sklenička, rektor ČZU.

„Chceme najít dostatečně velké území vhodné pro vyhlášení národní přírodní památky, kde budeme chránit a sledovat přírodní procesy. Zároveň identifikujeme menší plochy s koncentrovanými přírodními hodnotami, která budou vhodná pro ekologickou obnovu, a navrhneme způsob, jak o ně pečovat,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Záměr ekologické obnovy části území dotčeného povrchovou těžbou uhlí není v rozporu ani s předpokládaným záměrem hydrických rekultivací těžebních jam, tedy jejich využitím pro akumulaci vod. Toto memorandum může přispět k plnění aktuálního Usnesení vlády, které ukládá do poloviny roku 2021 připravit návrh nejefektivnější správy zatápěných těžebních jam,“ dodává Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu Ústí, s. p.

Bude ustavena společná pracovní skupina, která identifikuje vhodná místa pro ekologickou obnovu. První výsledky spolupráce by měly být k dispozici do půl roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme tři miliardy

16:14 SFŽP: Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme tři miliardy

Česko se může pustit do výroby nízkouhlíkového vodíku. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-…