Na konferenci k 50. výročí založení chráněné krajinné oblasti Jeseníky se odborníci ohlíželi za uplynulými roky ochrany přírody v Jeseníkách a hodnotili stav nejcennějších lokalit, vývoj lesů, rozvoj turistiky i průběh managementu. Ocenění Zuzana a Leo Burešovi ve svém příspěvku popsali svůj geobotanický výzkum Velké kotliny, jedné z druhově nejbohatších lokalit Česka.
Konference se zúčastnilo přes 150 lidí z různých oborů, institucí a lokalit. Zkušenosti přijeli načerpat například i kolegové ze slovenské ochrany přírody, kde mnohde čelí obdobným problémům jako v Jeseníkách. Pestrý program byl složen ze čtyř tematických bloků: lesní ekosystémy, Jeseníky a lidé, ekologie Jeseníků a biodiverzita Jeseníků. Se svými příspěvky vystoupilo přes 30 řečníků.
Úvodní panelová diskuse byla zaměřena na stav a perspektivu lesních ekosystémů v CHKO Jeseníky a v panelu měly své zástupce různé strany: zástupce vlastníků Arnošt Buček (Arcibiskupské lesy); zástupce vědecké obce Martin Konvička (Biologické Centrum AV ČR); zástupce neziskových organizací Jaromír Bláha (Hnutí DUHA); zástupce ochrany přírody Michal Servus (AOPK ČR, ředitel regionálního pracoviště Olomoucko); zástupce lesníků Pavel Indra (Lesy ČR); zástupce univerzit Tomáš Vrška (MENDELU Brno) a zástupce přírodě blízkého lesnictví Milan Košulič. Největší část debaty se točila okolo kůrovce v Jeseníkách, těžby dřeva a druhové skladby lesa. Prostor byl dán i mnohým dotazům z početného publika.
Rozmanitá témata přednášek byla samozřejmě doplněna i exkurzemi přímo do okolní jesenické přírody. Ač měli účastníci konference mnohdy rozdílné názory na konkrétní problémy, všichni se shodli na jednom. Na přání, aby Jeseníky v dalších 50 letech vzkvétaly a podařilo se uchovat jedinečnost tohoto přírodního klenotu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva