AOPK ČR: Ochránci přírody z celého světa jednali na Havajských ostrovech

23.09.2016 8:03 | Zprávy

V průběhu již šestého Světového kongresu ochrany přírody [1] účastníci nejen zhodnotili současný stav péče o přírodní a krajinné dědictví na Zemi, ale shodli se i na celosvětových prioritách v této oblasti do roku 2020.

AOPK ČR: Ochránci přírody z celého světa jednali na Havajských ostrovech
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

V předvečer zahájení kongresu oznámil americký prezident Barack Obama, že USA zvětší rozlohu mořské národní památky Papahanaumokuakea ležící na severozápadě Havajských ostrovů na čtyřnásobek. Rezervace tak v současnosti zabírá 1 510 000 km2 moře a menších korálových a sopečných ostrovů a stala se tak největším chráněným územím na světě.

Účastníci VI. Světového kongresu ochrany přírody měli ojedinělou možnost seznámit se s nejnovějšími vědeckými poznatky, představujícími nezbytný předpoklad dobře fungující péče o biologickou rozmanitost. Přijali mj. více než 100 doporučení a podnětů týkajících se rozmanitých otázek ochrany přírody doslova na celém světě. Nechybí mezi nimi ani návrh zákazu vnitrostátního obchodu se slonovinou či výzvy k důslednější ochraně mezinárodních vod a původních lesů (pralesů), k vyhlašování částí chráněných území s omezením průmyslových činností, k nahrazování střeliva obsahujícího olovo používaného k lovu vodních ptáků a ke kompenzací za újmu způsobenou biologické rozmanitosti. Jednání současně na řadě příkladů připomnělo, že řešení řady problémů využívající přírodní procesy a zákonitosti bývá kupř. při zmírňování dopadů změn podnebí na lidskou společnost jak účinnější, tak levnější než čistě technologický přístup a že zdravá příroda podmiňuje zlepšování lidského zdraví.

Právně nezávazné doporučení týkající se urychleného rozšíření bezzásahových zón v Národním parku Šumava na 30 % a na nejméně 50 % do roku 2030 přijala v elektronickém hlasování, konaném začátkem srpna 2016, většina hlasujících nevládních organizací. Naopak většina vlád a státních institucí, členů IUCN, se v tomto případě na rozdíl od ostatních hlasování zdržela. Pracovník Správy Krkonošského národního parku Michael Hošek byl zvolen členem Rady IUCN na období 2016 – 2020.

Delegace AOPK ČR vedla během kongresu řadu jednání se zahraničními partnery ze státní i dobrovolné ochrany přírody a představila mj. zkušenosti se zlepšováním propojenosti krajiny a obnovy cílových druhů, biotopů a lokalit v České republice.

Příští Světový kongres ochrany přírody se uskuteční v roce 2020.

Bližší informace na www.iucnworldconservationcongress.org.

Poznámky:

[1] Rozsáhlou akci uspořádala nejuznávanější nevládní ochranářská organizace světa – Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) sdružující státy, vládní instituce, mezinárodní mezivládní a nevládní organizace, nevládní organizace působící v jednotlivých zemích, vědeckovýzkumná pracoviště a výjimečně formou čestného členství i vynikající osobnosti globální ochrany přírody.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Pořád se přetřásá jen pomoc Ukrajině

Co ale stejně intenzivně řešit to, aby válka skončila? Nemyslíte, že to by byla pro Ukrajinu ta největší pomoc? A řeší to někdo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Rada pro výzkum, vývoj a inovace zahájí jednání o rozpočtu na vědu a výzkum 2026+

11:27 Úřad vlády: Rada pro výzkum, vývoj a inovace zahájí jednání o rozpočtu na vědu a výzkum 2026+

V pátek 31. ledna 2025 se v prostorách Strakovy akademie uskutečnilo první letošní zasedání Rady pro…