47. prezident USA jede na plné obrátky. Podepisuje jeden exekutivní příkaz za druhým, šlápl do tématu migrace, bouchl do stolu ohledně počtu pohlaví a tak podobně. A k tomu všemu řeší i otázku zavedení cel.
Mohou Němci přestat cítit vinu za své rodiče, prarodiče a praprarodiče, jak jim radí Elon Musk?Anketa
„Zavedeme cla na ocel, na hliník a nakonec i na měď. U mědi to bude trvat o něco déle,“ citovala Trumpa agentura Reuters.
Je jasné, že velkým clům se nevyhnou ani Kanada a Mexiko, a to na úrovni až 25 %. Na Čínu budou uvalena cla ve výši 10 %. CNN upozornila, že především kanadští politici dělají vše pro to, aby se clům vyhnuli. Ale když Trump v Oválné pracovně Bílého domu odpovídal na otázku, zda Kanaďané mohou udělat něco, aby na ně cla nedopadla, odpověděl stručně a jasně: „Ne.“
A kanadský premiér Justin Trudeau rychle odpověděl. „Usilovně pracujeme na tom, abychom těmto clům zabránili, ale pokud Spojené státy pokročí, Kanada je připravena k rázné a okamžité reakcí,“ řekl.
Podle zdroje obeznámeného s plánem, Kanada vypracovala podrobné cíle okamžitých odvetných celních opatření včetně cel na pomerančový džus z Floridy. Kanada má širší seznam cílů, které by mohly zasáhnout dovozy z USA v hodnotě 150 miliard kanadských dolarů (105 miliard USD). Ale předtím, než by plán odvetných opatření uvedli do života, chtějí prý Kanaďané s Američany jednat.
Český ekonom Lukáš Kovanda situaci shrnul.
„Tak EU se přece jen svých cel dočká - a velkých. Trump dnes večer slíbil brzké zavedení masivních cel na Evropskou unii. Zvláštní produktová cla navíc zavede také na ropu, zemní plyn, ocel, hliník, farmaceutika i čipy. K tomu již zítra se svých plošných cel dočkají Kanada, Mexiko a Čína,“ napsal Kovanda na sociální síti X.
CNN navíc tvrdí, že zavedením cel si Trump v boji s inflací nepomůže. Spíš naopak.
„Mainstreamoví ekonomové se ale do značné míry shodují na tom, že cla způsobují inflaci. Je to proto, že dovozci – nikoli země vyvážející zboží – platí daň a obvykle tyto náklady přenášejí na spotřebitele ve formě vyšších cen. Nový výzkum Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku naznačuje, že Trumpova agresivní celní kampaň donutí americké spotřebitele platit více prakticky za všechno – od tenisek a hraček zahraniční výroby až po jídlo.“
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Petersonův institut odhadl, že Trumpova navrhovaná cla by typickou americkou domácnost stála více než 2600 dolarů ročně.
Přesto někteří zastánci Trumpova plánu tvrdí, že riziko stojí za to podstoupit, pokud zavedení cel přinese výhody. Jamie Dimon, ředitel JPMorgan, minulý týden řekl CNBC, že pokud cla způsobí malou inflaci, ale řeší problém národní bezpečnosti, pak by lidé tuto oběť měli přinést.
Ekonom Lukáš Kovanda taktéž upozornil, že někteří ekonomové vidí ekonomické pochody podobně jako Donald Trump.
„Zdá se tedy, že Trump to se cly nakonec rozjede ve velkém stylu, věren svým předvolebním slibům. Je přesvědčen, že cla nejsou inflační. To je názor, který s ním sdílí část ekonomů,“ napsal Kovanda.
Tak EU se přece jen svých cel dočká - a velkých. Trump dnes večer slíbil brzké zavedení masivních cel na Evropskou unii. Zvláštní produktová cla navíc zavede také na ropu, zemní plyn, ocel, hliník, farmaceutika i čipy. K tomu již zítra se svých plošných cel dočkají Kanada, Mexiko… pic.twitter.com/5clqMljsvR
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) January 31, 2025
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.