Akce probíhá ve spolupráci s Hnutím DUHA a šelmy se monitorují i na území slovenské CHKO Kysuce a v CHKO Bílé Karpaty. V CHKO Beskydy mapování proběhne již po třicáté osmé, CHKO Bílé Karpaty se přidává potřetí.
„První mapování výskytu velkých šelem v CHKO Beskydy se uskutečnilo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území pohybuje. Sledujeme také, které lokality šelmám aktuálně vyhovují a jaké migrační trasy využívají při svém pohybu krajinou. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10 rysů. Vlci se pohybují jak na slovenské straně Javorníků, tak na území CHKO Beskydy. Do Slezských Beskyd přecházejí vlci z Polska. Zaznamenaný pohyb medvědů v CHKO Beskydy byl v loňském roce minimální. Je možné, že kvůli stále častějšímu vyrušování lidmi se medvědi zdržují v nejodlehlejších lokalitách, kde unikají pozornosti,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy, která mapování každoročně koordinuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva