AOPK ČR: Sedláci a ochránci přírody budou spolupracovat

31.05.2018 8:07 | Zprávy

Podpora a propagace šetrného zemědělského hospodaření, které je důležité pro ochranu přírody a krajiny, a zároveň respekt k zájmům hospodářů a vlastníků zemědělské půdy. To je hlavní náplň smlouvy o vzájemné spolupráci, kterou podepsali zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

AOPK ČR: Sedláci a ochránci přírody budou spolupracovat
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Naše zájmy se v mnohém potkávají.  Dobře víme, že pro ochranu přírody a krajiny je zásadní, jak se v ní hospodaří.  Právě proto se bez spolupráce se zemědělci neobejdeme. Aby se naší krajině vrátila její původní pestrost, poskytuje Agentura ochrany přírody a krajiny  finance například na výsadbu rozptýlené remízků a alejí, protierozní opatření, revitalizaci toků, obnovu mokřadů a tůní, kosení a pastvu v chráněných územích nebo zlepšování druhové a prostorové skladby lesů. Připomínky hospodářů k tomu, jak dotace fungují v praxi, jsou pro nás velmi cenné,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Spolupráce s Asociací, jejíž dlouhodobou prioritou jsou opatření, která pomáhají obnovit původní přirozené prvky ve venkovské krajině, jakými jsou například remízky, aleje či drobné vodní nádrže, je tak nasnadě,“ říká předseda ASZ ČR Josef Stehlík. 

Zástupce AOPK ČR byl zapojen i do příprav a je členem hodnotitelské komise nového programu pro členy Asociace Pestrá krajina, jehož cílem je propagovat šetrná opatření v krajině a motivovat další sedláky, aby se o něco podobného pokusili i na svých pozemcích.

Vzhledem k tomu, že zemědělci v praxi  často narážejí na  nejrůznější byrokratické požadavky a podmínky, bude hlavní náplní spolupráce obou organizací příprava návrhů legislativních změn a změn dotačních nástrojů s ohledem na praktické zkušenosti soukromých zemědělců a vlastníků půdy a jejich předkládání kompetentním institucím. Mezi témata, jimiž se zástupci sedláků a ochránců přírody aktuálně zabývají, patří problémy se zadržováním vody v krajině, ale například i ohrazení a oplocení ve volné krajině nejen z hlediska stavebního zákona. Patří sem i náhrada škod způsobených návratem některých ohrožených druhů zvířat, zejména vlků, do naší přírody. Zástupci ASZ i AOPK ČR se shodli, že by se měl zjednodušit proces posuzování, kalkulace a vyplácení náhrady škod způsobených zvláště chráněnými druhy.  Diskutuje se také o tom, že by se v budoucnu mohla v oblastech s výskytem vlka stanovit paušální platba za zvýšené náklady při zabezpečování stád.

Smlouva o spolupráci je k dispozici na tomto odkazu zde.

Poznámky:

[1] AOPK ČR vykonává státní správu na území 24 chráněných krajinných oblastí, 213 národních přírodních rezervací a národních přírodních památek a 537 přírodních rezervací a památek přímo v CHKO. Tato území, která pokrývají téměř 11 tisíc km2, tedy necelých 14 % rozlohy státu, nejen spravuje, ale také o ně pečuje - hodnotí jejich stav, zajišťuje management a přípravu plánů péče.

[2] Asociace soukromého zemědělství ČR je dobrovolnou stavovskou a profesní organizací soukromých zemědělců v České republice. Veškerá její činnost vychází z respektování starých selských tradic a přesvědčení o perspektivě rodinných farem jako základu moderního evropského zemědělství a živého venkova. Počet členů Asociace soukromého zemědělství ČR činí 6 500 sdružených v současné době v 41 regionálních a 8 členských organizacích plošně po celém území země. Tyto podniky obhospodařují necelých 40 procent zemědělské půdy v ČR a podílí se zhruba čtvrtinou na celkové tvorbě zemědělského HDP. Více informací na www.asz.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ve věci klimatické žaloby

7:14 Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ve věci klimatické žaloby

Nejvyšší správní soud dnes vydal rozsudek týkající se tzv. klimatické žaloby. Tu podaly zapsaný spol…