AOPK ČR: Spočítáno. Na Shnilých loukách v Máchově kraji roste sedm stovek masožravých tučnic

24.07.2024 10:01 | Tisková zpráva

Shnilé louky jsou součástí národní přírodní památky Jestřebské slatiny, která leží v severní části chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. V uplynulých týdnech botanici Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR počítali, kolik tu masožravých tučnic obecných českých roste. Napočítali jich sedm stovek. Tato kriticky ohrožená rostlina je má domov jen v Máchově kraji, nikde jinde na světě neroste.

AOPK ČR: Spočítáno. Na Shnilých loukách v Máchově kraji roste sedm stovek masožravých tučnic
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Tučnice je nenápadná trvalka. Vytváří nízké listové růžice a drobné bledě fialové kvítky.  Roste na slatiništích s vysokou hladinou spodní vody. Protože v půdě není moc živin, přilepšuje si lapáním hmyzu. Kořist loví listy, které má pokryté lepkavým sekretem. Jakmile přisedne nějaký drobný hmyz, list se začne pomalu stáčet a uvězněná kořist je postupně natrávena,“ popisuje Kateřina Šindelářová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Už od 19. století lidé zdejší louky postupně odvodňovali, což mělo zásadní dopad na jejich druhové složení. V posledních desetiletích navíc po omezení hospodaření začaly zarůstat náletovými dřevinami, což tučnicím a dalším vzácným druhům nevyhovuje. Právě proto nyní nálety pravidelně vyřezáváme, louky kosíme a snažíme se tu obnovit poškozený vodní režim. Tato péče se vyplácí – letos jsme tu napočítali sedm stovek tučnic obecných českých, kvetoucích i nekvetoucích semenáčků,“ říká Ladislav Pořízek z Agentury ochrany přírody a krajiny a s úsměvem dodává: „Možná to je špatná zpráva pro místní hmyz, ale dobrá  zpráva pro zdejší přírodu.“

Jestřebské slatiny jsou výjimečné především výskytem takzvaných endemických druhů rostlin, které nerostou nikde jinde. Kromě tučnice obecné české je to třeba orchidej prstnatec český. Za zmínku stojí i další vzácné druhy. Roste tu také hlízovec Loeselův. Je to malá nenápadná orchidej, která v České republice přežívá už jen na několika málo místech. Jestřebské slatiny jsou známé i díky výskytu popelivky sibiřské. Tato statná žlutě kvetoucí rostlina tu prokazatelně rostla i v době ledové.  Z masožravek se tu daří také rosnatce okrouhlolisté.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Korupce

Takových, co slibovali, jak zatočí s korupcí tu už bylo. V čem spočívá ten váš plán, jak s ní skoncovat? A za dobu, co jste ve sněmovně, předložili jste nějaký návrh, který by korupci zabránil? Jaký? Protože jak píšete, dochází k ní pořád

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: První PPP projekt české železnice přitahuje pozornost investorů

11:12 Správa železnic: První PPP projekt české železnice přitahuje pozornost investorů

Správa železnic a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) za účasti ministra dopravy a konsorcia p…