AOPK ČR: Sysli už věští jaro, ač počasí tak dnes úplně nevypadá

16.03.2021 13:30 | Zprávy

S prvními teplejšími dny se vzácní sysli pomalu probouzejí ze zimního spánku. Minulý týden byli k vidění například na Radouči v Mladé Boleslavi.

AOPK ČR: Sysli už věští jaro, ač počasí tak dnes úplně nevypadá
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

K zimnímu spánku se sysli ukládají často už na sklonku léta. Zatímco některé samice usínají už v průběhu srpna, mláďata často až v říjnu. Během zimy se sysli neprobouzejí a potřebnou energii získávají jen z nashromážděného tuku. Na jaře tak obvykle váží až o třetinu méně než koncem léta. Nyní u nás sysli žijí na pouhých čtyřech desítkách míst.

„Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožené, a tedy nejvíce chráněné druhy české přírody. V minulosti ho lidé pronásledovali a cíleně hubili jako zemědělského škůdce. Počty syslů klesaly také kvůli změnám v hospodaření v krajině. Ubylo tak míst, která by mohl samovolně osídlit. Sysla to dovedlo až na pokraj vyhubení,“ říká Tereza Brzobohatá z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která pro sysla koordinuje záchranný program.

„Záchranný program [1] běží od roku 2008. Jeho součástí je i každoroční kontrola a mapování všech známých lokalit, kde se tento hlodavec vyskytuje. Těch bylo v loňském roce 42, a celkový odhad počtu syslů dosáhl přibližně 8000 zvířat. Přitom v prvním roce záchranného programu nebyl ani poloviční. Naše úsilí tedy nevyšlo úplně nadarmo," konstatuje Jan Matějů z Muzea Karlovy Vary, jeden z autorů záchranného programu.

Nejpočetnější syslí kolonie jsou v dnes v Mladé Boleslavi na letišti Bezděčín a na Radouči. Další pak v Českém středohoří, na letišti Velká Dobrá u Kladna či v Miroslavi na Znojemsku.

„O místa, kde sysli žijí, je potřeba pečovat. Dávají přednost nízké trávě. Když je moc vysoká, nemají přehled o okolí a může je ulovit nějaký predátor, jako například dravý pták nebo kočka,“ vysvětluje Tereza Brzobohatá. Ve spolupráci s vlastníky a nájemci pozemků se proto tráva pravidelně kosí. „Těší nás, že lidé jsou většinou za sysly na svém pozemku rádi a že mají chuť se na jejich ochraně podílet,“ dodává.

„Záchranné programy pomáhají v naší krajině udržet vzácné druhy rostlin a živočichů. Nyní jich máme již dvanáct a připravují se další [2]. Díky nim se podařilo zachránit pro naši přírodu hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů či užovek stromových. Neprospívají ale jen těm druhům, pro které se připravují. Často totiž spočívají v podpoře šetrného hospodaření, které zlepšuje podmínky i pro jiné rostliny a živočichy,“ uzavírá František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Poznámky:
[1] Více o záchranném programu a o možnosti zapojení do ochrany syslů najdete ZDE
[2] ZDE

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

22:08 Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

Během posledních dnů dochází k postupným zámrzům hladin vodních nádrží. V současnosti led na vodních…