„Jedinečnost přírody a krajiny v biosferických rezervacích je – podobně jako v chráněných krajinných oblastech – většinou výsledkem šetrného lidského hospodaření a bez zajištění vhodné péče by zanikla. Příkladem může být třeba oblast unikátních lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje v biosférické rezervaci Dolní Morava. Současné hospodaření ji však měnilo k horšímu a druhová pestrost je pozůstatkem dob minulých. Pro posílení ochrany zdejší jedinečné přírody a zároveň obnovu šetrného lesnického hospodaření tu proto nyní připravujeme podklady pro vyhlášení chráněné krajinné oblasti. Vyhlášení chráněného území na soutoku Moravy a Dyje je i součástí programového prohlášení vlády. Bude tak zajištěna ochrana i naší poslední biosférické rezervace,“ vysvětluje Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Biosferické rezervace jsou vyhlašovány od roku 1976 jako součást rozsáhlého mezinárodního programu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Člověk a biosféra (Man and the Biosphere). Celosvětová síť nyní zahrnuje 738 biosférických rezervací ve 134 státech. V České republice jich bylo zatím ustaveno šest - Třeboňsko, Křivoklátsko, Bílé Karpaty, Šumava, Krkonoše a Dolní Morava.
Biosférické rezervace nejsou zahrnuty v právním řádu České republiky. Jsou chráněny především prostřednictvím velkoplošných zvláště chráněných území (CHKO, NP). Jediná BR Dolní Morava přes desetiletí snah dosud takto na většině území chráněna není.
Poznámky:
[1] Více ZDE
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více informací najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva