„Například víme, že větší sněhová nadílka v druhé polovině dubna, kdy v Jeseníkách ptáci sedí na vejcích a začínají se líhnout první mláďata, negativně ovlivnila hnízdění nejméně na třech lokalitách [1]. Jeseníky tak přišly o několik dalších mláďat. Pomocí fotopastí jsme také letos zaznamenali pět ptáků s barevnými odečítacími kroužky [2]. Máme tak mnohem lepší představu o tom odkud ptáci pocházejí, jak jsou staří či jak dochází k obměně ptáků na jednotlivých lokalitách Fotopasti také napomáhají při ostraze hnízd – každý, kdo by chtěl sokoly rušit, si rozmyslí, zda chce být mediální hvězdou,“ vysvětluje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Jeseníky.
V Jeseníkách sokoli většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků. Spíše výjimečně jsou některá místa označena tabulemi s vysvětlením a hlídána členy dobrovolné stráže přírody. V Jeseníkách a nejbližším okolí (Rychlebské hory) je dnes 15 – 20 lokalit obsazených sokolem.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva