APIC: Povědomí o domácím násilí roste díky osvětě

01.03.2016 16:18 | Zprávy

Asociace pracovníků intervenčních center ČR (APIC) prostřednictvím kampaně MLČENÍ BOLÍ usiluje o zlepšení praxe při prevenci, identifikaci a potírání domácího násilí. Tato snaha se v současné době již projevila zavedením profesní specializace, která pomáhá zkvalitnit řešení případů domácího násilí. Na výzvu APIC odpověděl Nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman rozšířením seznamu povinných specializací na všech úrovních státního zastupitelství na domácí násilí.

APIC: Povědomí o domácím násilí roste díky osvětě
Foto: Mlčení bolí!
Popisek: Roman Šebrle a Bára Basiková v kampani "Mlčení bolí!"

Zásadním argumentem pro zavedení specializace na domácí násilí mezi pracovníky státních orgánů a institucí je dosavadní praxe z oblasti spolupráce intervenčních center s útvary Policie ČR, orgány veřejné správy a sociálně právní ochrany dětí, se zdravotnickými zařízeními, soudy a poskytovateli sociálních služeb.

Často už v prvním kontaktu s ohroženou osobou dochází z neznalosti problematiky k závažným profesním pochybením. Objevují se nedostatky, které mají za následek nikoli ochranu, ale sekundární viktimizaci obětí. Existují velké rozdíly v úrovni ochrany napadených osob i v kvalitě práce orgánů činných v trestním řízení.

„Rozhodnutí Nejvyššího státního zástupce, vytvořit podmínky pro specializaci na domácí násilí pokládáme za průlomový systémový krok. Vítáme to zároveň jako motivaci pro další státní orgány a instituce, které se podílejí na prevenci a eliminaci domácího násilí,“ říká Mgr. Martina Vojtíšková předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center ČR.

Z úspěšné snahy o osvětu se APIC nyní může radovat hned dvakrát. Nejenže se jí podařilo prostřednictvím kampaně MLČENÍ BOLÍ ovlivnit orgány České republiky k zavedení profesní specializace pro zkvalitnění řešení případů domácího násilí, ale rovněž se dočkala ocenění za tuto kampaň a vyhrála Prima Zlatou pecku v kategorii tiskové inzerce.

Asociace pracovníků intervenčních center ČR

Od svého vzniku v roce 2007 usiluje o zlepšení situace v oblasti domácího násilí, a to v úzké spolupráci s řadou dalších institucí ČR. V lednu 2015 spustila projekt s názvem „Zlepšení praxe při prevenci, identifikaci a potírání domácího násilí prostřednictvím specializace“ podpořený Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Projekt usiluje o významnou změnu praxe v oblasti domácího násilí ze strany angažovaných profesionálů institucí. Prioritou projektu je celostátní výzkum realizovaný společností SocioFaktor, který poprvé v historii ČR mapuje problematiku domácího násilí v celém rozsahu a šíři. Výstupy z kvantitativní a kvalitativní části výzkumu tak ve výsledku utvoří komplexní celek – pohled veřejnosti, bývalých obětí a expertů (včetně lidí, kteří se dennodenně věnují pomoci obětem). Nedílnou součástí projektu je celostátní kampaň Mlčení bolí, kterou pro APIC připravuje agentura Guideline, s.r.o. Praha. Záštitu nad kampaní převzala Ing. Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR.

Více o projektu ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta odměňuje své zaměstnance podle pravidel

7:07 Česká pošta odměňuje své zaměstnance podle pravidel

Česká pošta dosáhla prvního pravomocného vítězství ve sporu týkajícím se údajného nerovného odměňová…