APSS: Nedostatek pracovníků v sociálních službách se mezi lety 2023 a 2025 prohloubil

12.02.2025 19:15 | Tisková zpráva

Nedostatek pracovníků v sociálních službách se mezi lety 2023 a 2025 nejenže nevyřešil, ale naopak se mírně prohloubil. Aktuálně v sociálních službách chybí více než 3000 pracovníků, přičemž nedostatek pracovníků hlásí více než polovina organizací, které se do dotazníkového šetření zapojily.

APSS: Nedostatek pracovníků v sociálních službách se mezi lety 2023 a 2025 prohloubil
Foto: apsscr.cz
Popisek: Asociace poskytovatelů sociálních služeb - logo

Dotazníkové šetření realizovala Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) již v druhé polovině letošního ledna. Nejčastějšími problémy v sociálních službách jsou nedostatek kvalifikovaného personálu, zejména zdravotních sester a pečovatelů, dále nízké mzdy, náročnost práce a nedostatek finančních prostředků, které odrazují potenciální zaměstnance a způsobují vysokou fluktuaci. Dotazníkové šetření probíhalo ve dnech 14.–26. ledna 2025, přičemž APSS ČR získala odpovědi od 625 zařízení sociálních služeb. 

Anketa

Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?

hlasovalo: 9449 lidí

V roce 2023 chybělo celkem 2063 pracovníků, přičemž kvalifikovaný odhad přepočítaný pro celý sektor byl 2827. V roce 2025 tento počet vzrostl na 2204 pracovníků (dle odpovědí respondentů), s přepočteným kvalifikovaným odhadem pro celý sektor 3019. Nejvíce chyběli pracovníci v sociálních službách – v roce 2023 to bylo 953 (resp. 1306) pracovníků, zatímco v roce 2025 již 1103 (resp. 1511). Zdravotničtí pracovníci byli druhou nejvíce chybějící skupinou – v roce 2023 jich chybělo 517 (resp. 708), v roce 2025 pak 526 (721). Největší nedostatek pracovníků byl v roce 2023 v organizacích zřizovaných krajem (65 %) a církví (64 %), zatímco v roce 2025 to byly organizace zřizované obcí (76,3 %), krajem (63,6 %) a církví (60,9 %).

„Personální situace v sociálních službách se mírně zhoršuje. Ačkoliv chybí aktuálně více než 3000 pracovníků (což představuje zhruba 2,2 %), nejsme na tom tak špatně jako řada západoevropských zemí,“ uvádí Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. 

V rámci dotazníkového šetření APSS ČR také zjišťovala, jaká je situace s ohledem na zaměstnávání pracovníků ukrajinské národnosti. Data ukazují, že podíl organizací zaměstnávajících ukrajinské pracovníky vzrostl z 35 % v roce 2023 na 38,1 % v roce 2025, což představuje 751 pracovníků, z nichž 342 je v režimu dočasné ochrany. Přesto však stále více než polovina organizací ukrajinské pracovníky nezaměstnává.

„Mezi hlavní důvody, proč je v sociálních službách nedostatek zaměstnanců, patří nízká atraktivita sektoru, fyzicky a psychicky náročná práce, ale i nízká úroveň odměňování,“ doplňuje Jiří Horecký. 

To potvrzují i odpovědi poskytovatelů sociálních služeb v dotazníkovém šetření. Kromě nedostatku kvalifikovaného personálu a nižších mezd je v sociálních službách zásadním problémem zvyšující se věk stávajícího personálu a nedostatečný zájem mladých lidí o práci v tomto sektoru. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků má negativní dopad na kvalitu poskytovaných služeb, je proto nezbytné, aby se tomuto problému věnovala zvýšená pozornost a hledala se efektivní řešení, která by mohla situaci zlepšit. 

Vyhodnocení dotazníkového šetření je dostupné na webu APSS ČR v sekci Aktuality ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Miloslav Janulík byl položen dotaz

Green Deal - jak to bude dál?

To by mě také zajímalo, hlavně co bude, když ANO vyhraje volby a bude zas ve vládě, protože když jste tam byli naposled, tak Babiš ten nesmysl podepsal. Co uděláte, když budete za rok ve vládě? A hlavně, je vůbec možné ještě něco změnit, když v Bruselu nebudou chtít?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

APSS: Nedostatek pracovníků v sociálních službách se mezi lety 2023 a 2025 prohloubil

19:15 APSS: Nedostatek pracovníků v sociálních službách se mezi lety 2023 a 2025 prohloubil

Nedostatek pracovníků v sociálních službách se mezi lety 2023 a 2025 nejenže nevyřešil, ale naopak s…