Elektronika je tradičně jedním z nejoblíbenějších dárků pod stromečkem. Nové spotřebiče nahrazují staré, a tak v tomto období vzniká největší přírůstek elektroodpadu za celý rok. Hana Ansorgová z neziskové organizace ASEKOL, která se zpětným odběrem elektra zabývá, říká: „Letos odhadujeme množství starého elektra, které přibyde kvůli Vánocům, na více než 2 000 tun.“ To je skoro stejně, kolik váží například všichni obyvatelé Kolína dohromady.
Špatnou zprávou je, že zdaleka ne všechen elektroodpad se dostane k recyklaci. Z průzkumu společnosti ASEKOL vyplývá, že elektro třídí necelá polovina populace, drobných spotřebičů se vytřídí dokonce sotva čtvrtina. Ostatní spotřebiče lidé často dlouho posouvají po celé domácnosti – od sklepa až na půdu – nebo jej dokonce vyhodí do směsného odpadu. „Už nyní se v českých domácnostech válí desítky tisíc tun starých spotřebičů, které již lidé nepoužívají. K tomu ještě musíme přičíst nový odpad vzniklý po Vánocích,“ dodává Ansorgová.
Přitom možnost odevzdání elektrospotřebiče se pro občany stále zjednodušuje. „Kromě již zavedené sítě sběrných dvorů, kde mohou lidé odevzdávat jakékoliv spotřebiče, a prodejen či servisů elektra, nabízí ASEKOL v České republice i širokou síť červených stacionárních kontejnerů. Tyto nádoby jsou umístěny vedle dalších barevných kontejnerů určených pro třídění plastu, papíru nebo skla,“ říká Ansorgová. Dodává, že je potřeba, aby si Češi třídění elektra zautomatizovali. „Recyklací lze znovu využít až 80 % materiálů spotřebičů a zabrání se úniku škodlivin do životního prostředí,“ vysvětluje Ansorgová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva