„Chceme nejen získat data, ale také ukázat, že má smysl, aby lidé i běžné druhy zaznamenávali. Když jsme si zanalyzovali záznamy o výskytu veverky v nálezové databázi ochrany přírody, ukázalo se, že je řada míst, kde žádná data nemáme,“ vysvětluje Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel odboru monitoringu biodiverzity.
„Věříme, že právě veverka je druhem, který může k cílenému sledování přírody přitáhnout větší počet lidí. Každý ji pozná, má barevné varianty, žije i ve městech. Chceme oslovit zejména školy a střediska ekologické výchovy,“ dodává Tomáš Růžička, ředitel samostatného odboru vnějších vztahů.
Mobilní aplikace BioLog nejen umožňuje každému zaznamenávat přímo v terénu pozorování rostlin, živočichů a hub, ale zároveň ukazuje, jaké další druhy byly už v okolí spatřeny. Data je možné prohlížet pomocí funkce Mé okolí. Jména druhů jsou v aplikaci propojena s panely Google, které shrnují základní informace a fotografie daného druhu. Pokud tedy nevíte, jaký druh si pod jménem představit, stačí kliknout na odkaz. Aplikace je propojena s nálezovou databází ochrany přírody, kde je v tuto chvíli více než 22 milionů záznamů.
Více o projektu ZDE
Nálezy možné zadávat ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva