Agentura ochrany přírody a krajiny: Kdo se zasadil o ochranu přírody Českého středohoří?

18.06.2021 12:12 | Zprávy

Od 24. června 2021 si mohou návštěvníci Muzea města Ústí nad Labem prohlédnout novou výstavu nazvanou "Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem". Připravilo ji Oblastní muzeum v Litoměřicích ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a podporou Muzea města Ústí nad Labem. Autory výstavy jsou Ladislava Filipová, Daniela Linková a tým projektu LIFE České středohoří z AOPK ČR. Výstava potrvá do 27. března 2022.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Kdo se zasadil o ochranu přírody Českého středohoří?
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

„Přestože se Jan Šimr narodil ve Veselí nad Lužnicí, prožil většinu života v Českém středohoří, kam nastoupil v roce 1922 jako učitel. Rozmanitost přírody tohoto pohoří skvěle naplňovala jeho vášeň pro botaniku. Pečlivě proto studoval zdejší krajinu, dokumentoval nejcennější lokality, upozorňoval na necitlivé zacházení s krajinou a probouzel v ostatních zájem o přírodu a její ochranu. V jeho fotografiích z let 1932 - 1941 ožívá pestrá krajina tradičního hospodaření i rodinné potěšení ze společných výletů a pobývání v náruči středohořských kopců,“ představuje osobnost Laďka Filipová z Muzea města Ústí nad Labem.

Dvě místnosti výstavy jsou zaměřeny přímo na život a práci Jana Šimra. Také na popis významných prvků přírody a krajiny Českého středohoří, které se v posledních sto letech výrazně proměnilo. Právě Jan Šimr byl jedním z prvních přírodovědců, který si rizik pro zdejší přírodu všímal, upozorňoval na ně a zasadil se o oficiální ochranu vybraných lokalit, jednotlivých druhů nebo významných stromů. Třetí místnost výstavy věnována přírodovědným aktivitám pro děti.

„Přípravu výstavy jsme podpořili z projektu LIFE České středohoří, který se snaží o stejné věci, jako Jan Šimr. Tedy o vytvoření takové krajiny, která bude co nejpestřejší a poskytne proto domov co nejvíce druhům. Také o péči a ochranu těch nejcennější lokalit,“ vysvětlila Gabriela Kubátová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, manažerka projektu.

Výstavu doplní přednášky a terénní exkurze s odborníky, které budou vždy samostatně propagovány. Děti výstavou provede „Malý pracovní průvodce výstavou“, který dostanou v tištěné podobě u vstupu do výstavních prostor. Učitelé mohou u Muzea města Ústí nad Labem poptávat programy muzejní pedagogiky, které žákům více přiblíží témata obsažená ve výstavě. Na své si přijdou také milovníci moderních technologií. Přímo expozicí výstavy provází trasa v audioprůvodci SmartGuide. Ta je navíc připravena i v německém jazyce. Přírodou v okolí vrchu Košťálov pak zájemce provede trasa „Po stopách Jana Šimra na Košťálov“ v aplikaci Geofun, která je obohacená o zábavné úkoly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může b…