Toto plísňové onemocnění je přenášeno zejména nepůvodními severoamerickými raky (r. signální, r. pruhovaný), případně dalšími druhy raků, vypuštěnými nezodpovědnými chovateli do volné přírody. Pro domácí druhy raků (r. říční a r. kamenáč) má račí mor fatální důsledky, tak jako v tomto případě.
Co dělat, aby se račí mor nešířil dál?
Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků. Často se takto "zachraňují" právě ti severoameričtí přenašeči.
Předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holinky či rybářská výstroj, dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci.
Nepřevážejte vodu z potoka na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky.
Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků.
Více o račím moru a prevenci zavlečení se můžete dozvědět na naší story mapě ZDE.
Jakékoliv úhyny raků hlaste AOPK ČR (invaznidruhy@nature.cz) či Výzkumnému ústavu vodohospodářskému (jitka.svobodova@vuv.cz). Velmi cenná jsou též data o výskytu jak našich, tak nepůvodních druhů raků, nálezy lze zaznamenávat prostřednictvím aplikace BioLog do Nálezové databáze ochrany přírody. Čím více informací bude k dispozici, tím účinnější může být boj s touto zákeřnou chorobou. Děkujeme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva