Zhruba devět týdnů před nadcházejícím volebním sněmem se Větrném Jeníkově sešly sněmovny Agrární komory České republiky. Představitelé sněmovny společenstev, která sdružuje jednotlivé odborové organizace, jako jsou například chovatelé hospodářských zvířat a také pěstitelské a další svazy, se společně se sněmovnou všeobecnou, která zastupuje zemědělce v jednotlivých okresech, shodli na tom, že největší krize v zemědělství od roku 1990, která začala před více než dvěma lety v souvislosti s vyhlášením ruského embarga a ukončením mléčných kvót, ještě není u konce. Kromě aktuálních tržních výkyvů další růst sektoru totiž ohrožují vážné systémové nedostatky, které se v letošním roce v souvislosti s posílením koruny vůči euru citelně projeví. Podle prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana stále přetrvává závislost zemědělství na provozních podporách, bez kterých by zemědělský účet končil každoročně v záporných číslech. Vzhledem k tomu, že obálky pro přímé platby stejně jako pro investiční dotace z Programu rozvoje venkova jsou stanoveny v eurech, dojde s posílením koruny s největší pravděpodobností ke snížení jejich celkového objemu v tuzemské měně. V tomto směru je také potřeba zohlednit naše posilování konkurenceschopnosti u intenzivních podniku, které drží zaměstnanost ve venkovských oblastech a zhodnocují výrobu.
Sektor zemědělství trápí také trvalá závislost na vývozech, kdy jsou vyváženy primární suroviny, a naopak dováženy zpracované potraviny. Ztrátou přidané hodnoty tak státní rozpočet přichází o daňové příjmy a venkovský prostor o pracovní místa. Posílení koruny vůči euru navíc bude znamenat zdražení vývozů z České republiky, a naopak zlevnění dovozů. Ty přitom trvale narůstají. Jen v posledních dvou letech se zvýšily dovozy v průměru o 10 %.
Ministerstvo zemědělství se sice ve strategii rozvoje sektoru zavázalo tento negativní trend zvrátit, nicméně naplnění této vize v praxi zatím poněkud pokulhává. Podle zástupců sněmoven Agrární komory je důležité, aby rezort plnil svou primární roli, což je podpora produkce bezpečných tuzemských potravin včetně jejich odbytu. K tomu je nutné podpořit především tzv. citlivé komodity s vysokým podílem přidané hodnoty a také zpracovatelský sektor formou investicí do modernizace a posílit vyjednávací pozici zemědělců při vyjednávání o ceně podporou odbytových organizací producentů. Sněmovny rozhodně odmítly také narušování podnikatelského prostředí zásahy státu do záležitosti v oblasti lesního hospodářství.
Důležitost komunikace se spotřebitelem ukázala nynější epidemie ptačí chřipky, která by mohla ještě zvýšit tlak dovozů, ačkoli zasaženy byly i všechny okolní členské země Evropské unie. Prezident Agrární komory Miroslav Toman v této souvislosti ocenil profesionální přístup Státní veterinární správy, která jednala rychle a efektivně. Spotřebitelům a tady by mělo ministerstvo zemědělství sehrát svou roli, je zároveň třeba vysvětlit rozdíl mezi neprofesionálními malochovy a většími chovy, které jsou provozovány v uzavřených halách s přísnými hygienickými standardy. Tuzemská produkce drůbeže a vajec je proto díky struktuře producentů a poměrně vysoké koncentraci v tomto ohledu naprosto bezpečná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva