Historický ústav AV ČR a Přírodovědecká fakulta UK, které na grantu vzájemně spolupracují, představily tento unikátní projekt v prostorách Akademie věd na Národní třídě na závěrečném workshopu. Výzkumné centrum vzniklo roku 2012 díky projektu excelence Grantové agentury České republiky a záběr jeho aktivit sahá od webových portálů a výstav přes konference až po řadu monografií a historických studií. Jeho smyslem je více propojit akademické a univerzitní pracoviště, časově pak pokrývá období od středověku do současnosti na území celého Česka, přičemž vědci se věnují i regionům a mikroregionům.
Jak se mění česká krajina
„Centrum se zaměřuje především na základní historickogeografický výzkum s tematikou revolučních změn české krajiny v minulosti v mezinárodních, zejména středoevropských souvislostech,“ říkáEva Semotanová z Historického ústavu. Ve svém úvodním projevu vyzdvihla dosavadní úspěchy centra, včetně stabilizace badatelské základny a prohloubení mezioborové domácí a zahraniční spolupráce. Univerzitní perspektivu na workshopu zastupoval její kolega a spoluřešitel grantu Pavel Chromý z Přírodovědecké fakulty. Oba spolupracovali na monografii Historická geografie: tradice a modernita, která letos vyšla knižně v Historickém ústavu.
Ze zajímavých projektů zmiňme například mapový portál Historického atlasu měst České republiky, virtualní mapovou sbírku, portál přibližující historické krajiny, atlas náboženství Česka, publikace věnované Kladsku, Orlicku či šlechtickým panstvím od 16. do poloviny 18. století, historické atlasy měst Most či Nový Bydžov. Centrum připravilo i řadu vědeckých konferencí (mj. Historická geografie v digitálním světě) či výstav, jedna z nich například mapovala proměny Zlína na mapách a plánech.
Více zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva