Akademie věd ČR: Fyzikální ústav zvýšil rychlost svého připojení k e-infrastruktuře CESNET na 100 Gbps

04.11.2019 14:21 | Zprávy

Fyzikální ústav Akademie věd ČR (FZÚ) zvýšil rychlost svého připojení do celosvětové sítě LHCONE, které je zajišťováno prostřednictvím e-infrastruktury CESNET, na 100 Gbps.

Akademie věd ČR: Fyzikální ústav zvýšil rychlost svého připojení k e-infrastruktuře CESNET na 100 Gbps
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Dosavadní připojení rychlostí 4 x 10 Gbps už bylo nedostatečné pro práci s velkými daty, konkrétně pro zpracovávání obrovského množství dat produkovaných největším urychlovačem částic na světě LHC, který je umístěn v mezinárodní laboratoři CERN ve Švýcarsku.

Práce s těmito daty probíhá distribuovaně v mnoha výpočetních střediscích rozmístěných po celém světě. Jedním z nich je i Výpočetní středisko FZÚ v Praze v ulici Na Slovance, jehož vědci jsou zapojeni do dvou ze čtyř velkých experimentů prováděných v LHC: ALICE a ATLAS.

Pro tyto experimenty FZÚ disponuje 3 PB úložného prostoru a 5000 výpočetními jádry. Síťové připojení ústavu, zajišťované e-infrastrukturou CESNET, je pro vědecké účely dále směrováno jak do celosvětové sítě LHCONE, tak do evropské výzkumné infrastruktury GÉANT.

Na letošní a příští rok je naplánována modernizace urychlovače LHC včetně detektorů, a proto nyní nevznikají nová data. Neustále však probíhá zpracování již zaznamenaných srážek částic. Současné povýšení kapacity síťového připojení FZÚ do LHCONE umožní efektivní a bezproblémové přenosy dat a optimální využití úložných a výpočetních kapacit i během dalšího běhu urychlovače (tzv. Run 3), se kterým se počítá na léta 2021 až 2023.
E-infrastruktura CESNET poskytuje vědecké komunitě vysokorychlostní multifunkční infrastrukturu. Kromě panevropské infrastruktury GÉANT je propojena s dalšími partnerskými sítěmi, které umožňují uživatelům provozovat náročné a unikátní aplikace v nadnárodním prostředí.

„Poskytování špičkové e-infrastruktury a kvalitních služeb pro vědecké projekty, na kterých se podílejí čeští odborníci, je naší dlouholetou prioritou. Jsme rádi, že jsme přispěli k vytvoření vhodného prostředí pro zpracovávání ohromného množství dat pocházejících z významného evropského projektu LHC ve švýcarském CERN,“ uvedl Jan Gruntorád, ředitel sdružení CESNET.

„Bez vysokorychlostního připojení bychom naše servery nemohli v LHC gridu provozovat, proto jsou spolehlivé síťové služby poskytované sdružením CESNET nezbytným základem pro naši účast na zpracování dat z LHC," dodal Jiří Chudoba, vedoucí Výpočetního střediska FZÚ.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv

16:26 Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv

Poslanecká sněmovna na svém jednání schválila vládní návrh novely zákona o Veřejném ochránci práv. N…