Konferenci nazvanou po dvou klíčových typech rostlinných hormonů – auxinu a cytokininu – pořádá už podesáté Ústav experimentální botaniky AV ČR (více ZDE), záštitu nad akcí převzali předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová, uznávaná odbornice na rostlinné hormony, a ředitel pořádající instituce dr. Martin Vágner.
Začátky výzkumů rostlinných hormonů
Čeští vědci patří ve výzkumu rostlinných hormonů neboli fytohormonů k nejlepším na světě a o jejich výborné mezinárodní pověsti svědčí i účast mnoha renomovaných zahraničních odborníků na konferenci.
Podle doc. Radomíry Vaňkové z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, kde se výzkumu rostlinných hormonů věnují dvě velké a úspěšné laboratoře, se setkání začala organizovat v roce 1972, kdy se bádání v této oblasti teprve rozbíhala: „Biochemie byla v začátcích, takže se prováděly fyziologické pokusy a začínalo se s biotesty. Je třeba známo, že když rostlinu osvětlujete z jedné strany, nakloní se ke světlu. Zjišťovalo se proto, proč se tak děje a co k tomu rostlinu přiměje – a zjistilo se, že jde o působení auxinu.“
Účinky auxinu na růst rostlin tehdy vědci studovali i při kultivaci tkáňových kultur – jeho působení ale nebylo příliš výrazné. „Takže se hledala další sloučenina, která by umožnila pěstovat kultury in vitro – a výzkumy ukázaly na cytokininy. Jejich název je odvozen od cytokineze, protože umožnily za přítomnosti auxinu buněčné dělení v tkáňových kulturách,“ vysvětluje dále Radomíra Vaňková.
Zásadní role rostlinných hormonů očima současné vědy
Postupně se objevovaly další a další rostlinné hormony a dnes jich je známá už celá řada s rozmanitými účinky. Fytohormony řídí nebo podstatně ovlivňují vývoj rostlin, jejich růst, fyziologické pochody i interakce s prostředím, zejména odpovědi na různé stresy, jimž jsou rostliny vzhledem ke svému přisedlému způsobu života vystaveny. Musí se s nimi dokázat pružně a dynamicky vyrovnat, ať už se jedná o sucho, extrémní horko či mrazy, vysokou intenzitu světla a UV záření, zasolení půdy či o napadení hmyzími škůdci, houbami viry nebo dalšími patogeny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva