Pozor, padá hvězda! A ne jedna – meteorické roje poutají pozornost každoročně. Nejsou jen vizuálně hezkou podívanou, pozoruhodné je především to, proč Perseidy a další podobné jevy na noční obloze vznikají. Na kloub se jim snaží přijít vědci z Astronomického ústavu AV ČR.
A teď zase z jiného soudku. Žížala je živočich, který budí emoce. Některým jsou sympatické, jiní se jich štítí. Přírodovědci z Biologického centra AV ČR mají jasno: zástupce čeledi kroužkovitých považují za dokonalé ekosystémové inženýry schopné zpracovat téměř jakýkoli rostlinný materiál. Studují produkty jejich činnosti a hledají odpovědi na otázku, jak mohou kompost a takzvaný žížalí čaj ovlivnit chemické složení půdy.
Do třetice palčivé téma, jehož řešení se v budoucnu nevyhneme. Představuje umělá inteligence pro člověka nebezpečí? Mohou mít stroje vědomí a měli bychom nějakým způsobem regulovat rozvoj robotiky? Filozofií a etikou progresivního průmyslového odvětví se zabývá třeba Ústav informatiky AV ČR.
Do nitra laboratoří
To je ale jen malá ochutnávka lákavých projektů. Až do konce listopadu si mohou středoškoláci vybírat z více než stovky odborných stáží, jež by chtěli v příštím roce absolvovat na některém z pracovišť Akademie věd ČR po celé České republice. Už na středních školách tak mají studenti jedinečnou příležitost poznat, jak se dělá věda, prohlédnout si laboratoře, knihovny a vyzkoušet si práci s důmyslnými přístroji, vzácnými látkami nebo třeba historickými prameny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva