Akademie věd: Nový tokamak dostane téměř 800 milionů korun a zájem mají i Američané

21.07.2018 15:20 | Zprávy

Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR uspěl v náročné výzvě „Excelentní výzkum“ v Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a obdrží v následujících letech téměř 800 milionů korun na vývoj a konstrukci nového tokamaku COMPASS-U. Jde o experimentální zařízení, v kterém se vytváří plazma o velmi vysokých teplotách a skýtá možnosti nových zdrojů energie.

Akademie věd: Nový tokamak dostane téměř 800 milionů korun a zájem mají i Američané
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

V současné době probíhají jednání o podpoře projektu předními americkými výzkumnými institucemi, které se zabývají energetikou a výzkumem termojaderné fúze. Na začátku července se konalo česko-americké setkání zaměřené na rozvoj spolupráce mezi Ústavem fyziky plazmatu a předními americkými vědeckými institucemi a univerzitami, které podpořilo Ministerstvo energetiky USA a tamější český attaché pro vědu a technologie Luděk Moravec. Setkání se účastnilo 22 předních vědců a manažerů ze špičkových laboratoří zabývajících se termonukleárním výzkumem v USA, jako je Massachusetts Institute of Technology (MIT), Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL), General Atomics (GA) a zástupci ÚFP. Diskutovalo se o nových oblastech spolupráce, které se týkají především konstrukce nového tokamaku COMPASS-U a jeho budoucího vědeckého využívání.

Tokamak COMPASS-U bude experimentální zařízení pro studium termonukleární fúze jako nového zdroje energie. Projekt je financován z výzvy Excelentní výzkum v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, jehož garantem je Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. S rozpočtem 797 milionů korun bude mít COMPASS-U světově unikátní parametry, a to zejména díky velmi vysokému magnetickému poli (5 T) využitému pro udržení horkého plazmatu, ve kterém bude generován elektrický proud o velikosti až 2 milióny ampér.

Spolupráce se Spojenými státy

Jednání zahájil ředitel ústavu Radomír Pánek, který přivítal hosty z USA, reprezentanty Ministerstva energetiky USA a náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapu. Náměstek Tlapa ve svém projevu vyjádřil podporu rozvoje spolupráce v oblasti výzkumu termonukleární fúze a uvedl, že je třeba především „zintenzivnit spolupráci mezi předními vědeckými pracovišti v ČR a USA jako důležitý předpoklad pro další ekonomický rozvoj našich společností“.

Ředitel ústavu Radomír Pánek poté seznámil členy delegace s projektem konstrukce tokamaku COMPASS-U. „Toto zařízení bude částečně navazovat na technologický a fyzikální výzkum probíhající v předních institucích v USA jako například MIT, PPPL, General Atomics a dalších,“ zdůraznil. Během více než dvouhodinové živé diskuse reprezentanti těchto institucí vyjádřili velký zájem o spolupráci, a to jak na konstrukci samotného zařízení, tak i na jeho budoucím vědeckém využívání. Diskutován byl zejména výzkum technologie tekutých kovů pro fúzní reaktory, vývoj vysokofrekvenčních systémů pro ohřev plazmatu, fyzika nových režimů udržení plazmatu atd.

V návaznosti na toto setkání proběhne v říjnu tohoto roku jednání reprezentantů ÚFP na Ministerstvu energetiky ve Washingtonu DC. Zde budou společně formulována prioritní témata spolupráce v této vědecké oblasti, pro které by následně mohlo Ministerstvo pro energetiku poskytnout finanční podporu. Součástí této návštěvy budou i přednášky a jednání o projektu na Princeton University a MIT.

Připravila: Lucie Krůsová, Ústav fyziky plazmatu AV ČR, ve spolupráci s Odborem mediální komunikace Kanceláře AV ČR

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize je posedmé v řadě nejsledovanější televizní skupinou, rekord slaví Déčko i ČT sport

19:15 Česká televize je posedmé v řadě nejsledovanější televizní skupinou, rekord slaví Déčko i ČT sport

Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obháji…