Akademie věd: Předsedkyně navštívila Ústav státu a práva

12.06.2018 19:54 | Zprávy

Jen málo akademických pracovišť se může pochlubit tak exkluzivním sídlem, jaké má Ústav státu a práva AV ČR, který se nachází v prvorepublikové budově někdejší pojišťovny na Národní třídě.

Akademie věd: Předsedkyně navštívila Ústav státu a práva
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Jen málo akademických pracovišť se může pochlubit tak exkluzivním sídlem, jaké má Ústav státu a práva AV ČR, který se nachází v prvorepublikové budově někdejší pojišťovny na Národní třídě. Tam ho navštívila početná delegace vedení Akademie věd: předsedkyně Eva Zažímalová, místopředsedové Pavel Baran a Jan Řídký i členky Akademické rady Taťána Petrasová a Markéta Pravdová. Další členka Lenka Vostrá tu tentokrát byla v roli hostitelky - je zástupkyní ředitele Jána Matejky.

Ústav vznikl v polovině 50. let a jeho původní název zněl Ústav práva, což v tehdejších dobových podmínkách mohlo působit paradoxně. „I přes kontrolu komunistické strany se ústav ani v této době nestal ideologickým slouhou režimu. A později v 60. letech naopak patřil k oporám reformního hnutí. Dá se říci, že plán Pražského jara a řada souvisejících legislativních opatření vznikala v zasedací místnosti tady nad námi,” říká ředitel Ján Matejka.


Ředitel Ján Matejka a členka Akademické rady Lenka Vostrá, která byla jako zástupkyně ředitele v roli hostitelky.

Úspěchy i nedostatky

Ústav státu a práva patří k menším ústavům akademické soustavy, má 61 zaměstnanců, z nichž je 42 vědců. „Navzdory tomu, že je nás tady tak málo, náš ústav intenzivně žije: každý týden je tu nějaký workshop, jednou za čtrnáct dní konference, pořádáme letní školy, pravidelně přednášíme i pro asistenty a soudce Ústavního soudu...,” říká ředitel Matejka, jehož slova potvrzoval i fakt, že během návštěvy vedení Akademie věd se o patro výše konala mezinárodní konference o antinatalismu. O životaschopnosti ústavu svědčí i to, že se zapojuje hned do osmi projektů Strategie AV 21, což je v rámci Akademie věd velmi nadprůměrné číslo. To však neznamená, že se ústav nepotýká i s některými problémy – k těm nejzásadnějším patří nedostatek mladých badatelů, zejména doktorandů, což bohužel odráží platové podmínky na ústavu. „Ve velmi konkurenčním právnickém prostředí je pro nás čím dál obtížnější získávat kvalitní vědce,” říká ředitel, který se snaží situaci řešit i přípravou nového doktorského studijního programu ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně, který by měl být realizován v příštím roce.


Ředitel v diskusi s členkou Akademické rady Markétou Pravdovou. V ruce drží výtisk časopisu Právník, který vychází od roku 1861.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

19:28 HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čar…