Akademie věd: Převratné biotechnologie českých vědců oslovily globální investory

12.03.2018 18:23 | Zprávy

Ambiciózní biotechnologie českých vědců se představily významným domácím a zahraničním investorům na mezinárodní konferenci BioSpot, která proběhla 1. března 2018 v pražském Centru současného umění DOX.

Akademie věd: Převratné biotechnologie českých vědců oslovily globální investory
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Projekty a technologie v oblasti Life sciences (věd o živých organismech) jsou v České republice na vzestupu. Stoupá počet patentových přihlášek a nové příležitosti přitahují pozornost tuzemských i zahraničních soukromých investorů. I proto vznikla v roce 2016 v České republice platforma BioSpot, jejímž cílem je vyhodnocovat vývojový a komerční potenciál nejzajímavějších objevů a biotechnologií ve střední Evropě a propojovat je se soukromými investory. Ty nejpokročilejší a nejnadějnější z nich se každoročně představují na březnové konferenci investorům z celého světa.

Rostoucí zájem o konferenci a pozitivní reakce zástupců významných globálních investorů svědčí o tom, že čeští vědci mají co nabídnout. „Technologie, které jsem tu viděl, byly v dobrém slova smyslu provokativní. Užil jsem si hlavně sekci zaměřenou na onkologii, která ve mně vyvolala řadu otázek o diagnostice rakoviny v budoucnosti,“ říká o programu konference Dr. David Andrews, ředitel z AstraZeneca, UK.

James Hoberg, šéf oddělení inovací a licencování společnosti MilliporeSigma z USA dodává: „Na BioSpot jsem přijel rozvíjet vztahy s místními výzkumnými institucemi a vědci, hledat nové možnosti spolupráce, zajímavé projekty, které pak mnohdy licencujeme. Mnoho významných produktů z našeho portfolia bylo objeveno na konferencích, jako je tato.”

Konference BioSpot letos představila 19 ambiciózních objevů a technologií v orálních a posterových prezentacích, např. projekt léčby rakoviny pomocí nanočástic či využití neurosteroidů pro léčbu neuropatické bolesti, diagnostiku rakoviny plic z analýzy vydechovaného vzduchu nebo rychlou detekci rezistence vůči antibiotikům. Podle hlavních organizátorů Mariána Hajdúcha z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Martina Fuska z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je rostoucí kvalita a potenciál představených projektů důkazem, že BioSpot jako hlavní událost tohoto typu ve střední Evropě má svůj význam a má co nabídnout.

Hledání nových možností, jak propojit nadějné vědecké aplikace s komerčním prostředím, je zajímavé i pro nově vzniklou společnost i&i Prague, která se stala jedním ze dvou hlavních partnerů letošní konference. „Společnost i&i Prague je nově vzniklým inkubátorem, kde chceme koncentrovat zajímavé vědecké projekty, pracovat na nich a pomoct najít uplatnění na trhu, případně najít vhodného investora. I proto je pro nás taková konference jako BioSpot důležitá,“ vysvětluje Jaromír Zahrádka, ředitel i&i Prague, proč se rozhodli podpořit výroční konferenci.

„Asociace inovativního farmaceutického průmyslu podporuje praktické uplatnění inovativních farmaceutických technologií, jež pomáhají v léčbě závažných nemocí. Chceme, aby cesta nových léčiv a postupů do praxe byla co nejsnazší. Z tohoto důvodu se snažíme podpořit transfer technologií z akademického prostředí do komerční praxe – například propagací projektu veřejného partnerství IMI 2, z něhož mohou získávat prostředky a know-how vědecká pracoviště i malé a střední podniky,“ říká výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček.

Další, v pořadí již čtvrtá výroční konference BioSpot se uskuteční 6. března 2019 v Centru současného umění DOX v Praze.

Připravil: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …