Akademie věd: Restaurátoři fotografií slaví desáté výročí

26.08.2018 15:10 | Zprávy

Před 179 lety se členové francouzské Akademie věd poprvé oficiálně seznámili s vynálezem daguerrotypie, předchůdkyně dnešních fotografií. Stalo se tak přesně 19. srpna, kdy si díky tomu připomínáme Světový den fotografie. Staré fotografie podléhají zkáze a je nutné o ně odborně pečovat. Záchrana unikátních snímků je už deset let úkolem restaurátorského ateliéru Ústavu dějin umění AV ČR.

Akademie věd: Restaurátoři fotografií slaví desáté výročí
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Archivy, muzea a další instituce mají ve svých sbírkách velké množství starých fotografických materiálů, o které je nutné se starat. Právě to je úkolem restaurátorského ateliéru Ústavu dějin umění AV ČR (více ZDE). Za posledních 10 let zpracovaly tamní restaurátorky více než 22 000 mimořádně cenných historických fotografií.

Restaurátorky se mimo jiné podílejí na zpracovávání a digitalizaci negativů a pozitivů fotografií Josefa Sudka. Právě na Světový den fotografie, v neděli 19. srpna, končí v Domě fotografie úspěšná výstava Josef Sudek: Topografie sutin, kterou ústav připravil ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy a Uměleckoprůmyslovým museem. Výstava představuje Sudkovy fotografie, originály i tzv. newprinty, nové pozitivy ze Sudkových negativů.

Ústav dějin umění AV ČR se fotografiím věnuje i po teoretické stránce, také proto letos v rámci instituce vzniklo Centrum pro výzkum fotografie. Jeho úkolem je zkoumat dějiny a teorii fotografie, vytvářet prostor pro sdílení a prezentaci výsledků vlastního základního i aplikovaného výzkumu a aktivně spolupracovat s dalšími institucemi a badateli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj zatím marně čeká na finance, které mu stát slíbil kvůli povodním

7:33 Moravskoslezský kraj zatím marně čeká na finance, které mu stát slíbil kvůli povodním

Necelé půl miliardy korun měl stát refundovat Moravskoslezskému kraji, a to za financování prvotních…