Zuzana Kečkéšová do loňského roku působila na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v USA. Zde se věnovala výzkumu rakoviny, zejména pak pochopení mechanismů, díky nimž některé tkáně lidského těla rakovinou téměř nebo vůbec nikdy netrpí. Podařilo se jí tak objevit bílkovinu, která právě tyto orgány dokáže před rakovinou účinně chránit. Na podzim 2017 Zuzana Kečkéšová založila novou výzkumnou skupinu v rámci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), kde ve svém dosavadním výzkumu pokračuje. Záhy po založení skupiny získala na svůj výzkum Zuzana Kečkéšová prestižní EMBO grant, grant Grantové agentury ČR a nyní také finanční podporu soukromé společností BTCZ Ventures ze skupiny bpd partners.
„Můj výzkum se bude z části soustředit na detailní charakterizaci našeho nově objeveného tumor-supresoru LACTB, tedy proteinu, který brání vzniku nádorů, a jeho možné využití v protinádorové terapii,“ říká Dr. Zuzana Kečkéšová. „Díky zajištěnému financování se ale budeme moci věnovat i dalším tumor-supresorům, které jsem objevila spolu s LACTB při studiu tkání nepodléhajících rakovině, ale které jsem zatím kvůli nedostatku financí a lidí nemohla detailně studovat.“
BTCZ Ventures se zavázala finančně podporovat výzkum laboratoře Zuzany Kečkéšové v letech 2018 až 2022 až do celkové výše 1,75 milionu eur (tedy zhruba 44 milionů korun). Výsledky tohoto výzkumu zůstanou duševním vlastnictvím ÚOCHB. BTCZ Ventures díky své podpoře získá výhradní licenci na případné budoucí patenty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva