Akademie věd: Start-up ze studentského projektu získal na 80 milionů korun

22.07.2018 13:03 | Zprávy

Při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vznikla nová start-up společnost DIANA Biotechnologies, která bude rozvíjet unikátní technologii postgraduálního studenta Václava Navrátila s potenciálem významně zlepšit diagnostiku nemocí a urychlit vývoj nových léčiv. Start-up si získal důvěru investorů ze skupiny bpd partners, kteří do projektu vloží přes 80 milionů korun.

Akademie věd: Start-up ze studentského projektu získal na 80 milionů korun
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Nová firma bude rozvíjet technologii DIANA (DNA-linked Inhibitor Antibody Assay), kterou během svého doktorského studia vyvinul v laboratoři Jana Konvalinky na Ústavu organické chemie a biochemie Václav Navrátil. Unikátní postup umožňuje velmi citlivě stanovit množství enzymů a jiných proteinů v roztoku, např. v lidské krvi, moči nebo slinách. To by v praxi mělo lékařům pomoci diagnostikovat některé nemoci (např. rakovinu či různá infekční onemocnění) ve stádiu, kdy nejsou současnými prostředky zjistitelné. Technologie má ale ještě druhou významnou aplikaci. Umožnuje testovat velké množství chemických látek a rychle a spolehlivě mezi nimi nalézt ty nejvhodnější pro vývoj nových léků.

Citlivější detekce enzymů

„Naše technologie umožňuje až o několik řádů citlivější detekci enzymů v krvi než současně používané metody, a proto vidíme řadu nových a významných aplikací,“ říká Václav Navrátil, jednatel nově založeného start-upu. „Firma DIANA Biotechnologies bude technologii dále rozvíjet a nabízet různé služby a produkty pro diagnostiku a vývoj léčiv. Díky podpoře od investorů ale budeme schopni začít i vlastní vývoj léčiv. Ve spolupráci s univerzitami, Akademií věd a jinými firmami se chceme v příštích letech stát regionálním centrem vývoje léčiv propojujícím akademický výzkum a průmyslový vývoj.“

Firma DIANA Biotechnologies, která bude sídlit v českém centru biotechnologií ve Vestci u Prahy, vzniká s podporou akademického inkubátoru i&i Prague a vstoupili do ní investoři ze skupiny bpd partners, kteří v příštích letech do projektu vloží přes 80 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

16:26 MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

Třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 4…