Akademie věd: V boji s Crohnovou chorobou pomáhají vědcům nově i miniprasata

15.02.2021 9:34 | Zprávy

Crohnovou chorobou trpí v České republice podle odhadů až dvacet tisíc pacientů. Vědcům z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR se nyní podařilo na chovaných miniprasatech vytvořit model s podobnými komplikacemi, jakými trpí pacienti s tímto nebezpečným onemocněním. Zvířata tak mohou v budoucnu sloužit k vývoji a testování nových léčebných postupů při léčbě nemoci.

Akademie věd: V boji s Crohnovou chorobou pomáhají vědcům nově i miniprasata
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Crohnova choroba, tedy chronické zánětlivé onemocnění trávicího ústrojí, se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, dlouhotrvajícím průjmem, ale také únavou a úbytkem hmotnosti, až podvýživou. Pacienty navíc často sužuje i zúžení střeva. Přibližně padesát procent pacientů s Crohnovou nemocí podstoupí do deseti let po stanovení diagnózy chirurgické odstranění poškozené části střeva. „Až u šedesáti procent z nich se v místě opětovného spojení projeví patologie v podobě zesílení stěny střeva a následného opětovného zúžení, které omezuje průchodnost a vyžaduje další chirurgické zákroky,“vysvětluje Martin Lukáš z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR motivaci práce svého týmu.

Vědci se v liběchovském pracovišti Akademie věd ČR využitím miniprasat jako vhodných modelů k výzkumu nejrůznějších lidských onemocnění zabývají dlouhodobě. Tentokrát se proto zaměřili na trávicí ústrojí těchto savců. „Vytvořili jsme nový, opakovatelný model střevního zúžení u miniprasete jakožto velkého zvířecího modelu s makroskopicky i mikroskopicky potvrzenými zánětlivými změnami, jež napodobují Crohnovu nemoc lidí,“popisuje pracovní postup další z výzkumníků Štefan Juhás.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

22:31 Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

Lahev s chráněnými mořskými koníky nalezli plzeňští celníci v rámci své běžné kontrolní činnosti.