Akademie věd si připomíná listopadové události roku 1989

17.11.2019 20:51 | Zprávy

Je 30 let málo, nebo dost? V listopadu 1989 začal pád čtyřicetileté komunistické diktatury v Československu a historici diskutují o tom, kolik let společnost potřebuje k tomu, aby se s tím vyrovnala. Den, který do dějin vstoupil jak den boje studentů za svobodu, si tento víkend připomněla i Akademie věd ČR.

Akademie věd si připomíná listopadové události roku 1989
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

17. listopad má podle předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové zásadní symbolický význam. „Tento den si všichni znovu připomínáme, že svoboda není samozřejmá,” uvedla Eva Zažímalová, která se dnes zúčastnila pietního aktu u Hlávkových kolejí na Albertově. Položila věnec k pamětní desce studenta lékařské fakulty UK Jana Opletala, který zemřel v roce 1939 a jehož pohřeb se stal mohutnou protinacistickou manifestací. Právě se stopách pohřebního průvodu se chtěli vydat studenti v roce 1989, první proslovy začaly právě na Albertově. Trasu průvodu však později ovlivnily zasáhy příslušníků Státní bezpečnosti a policie.

Akademie věd minulost připomínala i dalšími akcemi. V předvečer výročí sametové revoluce připravila v rámci festivalu Týden vědy a techniky projekt nazvaný videomapping, při němž se na historickou budovu Akademie věd ČR promítaly klíčové události národních dějin po roce 1945, závěr patřil právě listopadovým událostem.

Překročit vlastní strach

Jejich atmosféru zachycuje i výstava nazvaná Listopad 1989: Cestou k demokracii, která v prostorách Akademie věd v Praze na Národní třídě potrvá do 14. prosince. Na návštěvníky čekají nejen dobové fotografie, plakáty či letáky, ale také záznamy rozhovorů s pamětníky, protirežimní počítačové hry či nechvalně proslulé esenbácké uniformy. Expozici připravil Ústav pro soudobé dějiny AV ČR.

„Lidé, kteří žili v tehdejším Československu, ví, kolik je stálo úsilí překročit vlastní strach v různých situacích, veřejných vystoupeních, na demonstracích, kdy museli jeden jako druhý projevit osobní statečnost,“ řekl ředitel tohoto ústavu Miroslav Vaněk ve své nedávné slavnostní přednášce na Žofíně. Podle něho bychom své úspěchy či neúspěchy neměli svalovat na minulý, ani současný režim, protože ho tvoříme my všichni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Sociální pracovnici hrozilo, že přijde o práci. Pomohli jsme jí

20:11 Ombudsman: Sociální pracovnici hrozilo, že přijde o práci. Pomohli jsme jí

Krajský úřad odmítl uznat odbornou způsobilost pracovnici v sociálních službách, ačkoli ji měla. Zam…