„Primárním úkolem ostravských záloh je střežit strategické objekty na teritoriu kraje, proto byl hlavní cíl přiblížit jim reálné prostředí v civilním prostoru. Sérii bezpečnostních cvičení se složkami Integrovaného záchranného systému jsme zahájili již v roce 2012 na elektrorozvodně v Nošovicích. Postupně jsme na vojáky kladli stále větší nároky a pro cvičení plánovali další objekty v kraji. Letošní cvičení bylo největší svým rozsahem. Naše cvičení v tomto roce proběhlo na 10 místech současně, z toho osm bylo na objektech kritické infrastruktury, tedy čtyři vodní nádrže, tři elektrorozvodny a mošnovské letiště,“ konstatuje řídící cvičení plukovník Jaroslav Hrabec.
Součástí cvičení byl prezentační den, který proběhl 29. 8. 2019 pro novináře, představitele kraje regionální samosprávy, zástupce dotčených objektů a obcí a krizové pracovníky. Příslušníci Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky na elektrorozvodně Kletné a Letišti Leoše Janáčka v Ostravě předvedli celkem šest dynamických ukázek. Například činnost na kontrolně propouštěcím místě, napadení základny, léčka a další.
Safeguard Territory je vyvrcholením výcvikového roku
„Plukovník Jaroslav Hrabec dokázal během svého osmiletého působení v Ostravě vybudovat Krajské vojenské velitelství, které je vzorem pro ostatní,“ uvedl ve svém projevu ředitel Sekce plánování schopností Ministerstva obrany generálmajor Jaromír Alan. Současně připomněl význam aktivní zálohy pro Českou republiku. Na závěr udělil plukovníku Hrabcovi pamětní minci ředitele Sekce plánování schopností Ministerstva obrany za výtečné plnění služebních povinností a prezentaci Armády České republiky na veřejnosti.
„Pro takto náročná cvičení je důležitá příprava všech velitelů na jednotlivých stupních velení,“ řekl ke cvičení velitel roty aktivní zálohy nadporučík René Petr. „Velitelský sbor měl průpravu na jaře v centru simulačních trenažérů ve Vyškově, řidiči se zdokonalovali současně ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá,“ dodal Petr.
Po vybudování základny začali vojáci plnit veškeré úkoly pod taktickým námětem, který zahrnoval 20 různých incidentů, jako například nález nástražného výbušného systému, nastřelení střeženého objektu, prověření podezřelých osob, nález zbraní ve vozidle, dopravní nehodu atd.
„Pro vojáky je tento typ cvičení vyvrcholením výcvikového roku, v praxi se prověří schopnosti velitelského sboru, spojení, logistická podpora, to vše za plnění výcvikových úkolů při zajištění obrany teritoria kraje, do kterých je zapojen také štáb našeho velitelství. Zpětnou vazbu nám pak poskytnou rozhodčí, kteří jsou součástí cvičení,“ dodává Hrabec.
Rozloučení velitele vojenského regionu Moravskoslezského kraje
Po osmi letech je toto cvičení s ostravskou jednotkou pro ředitele Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovníka Jaroslava Hrabce poslední vzhledem k ukončení jeho služebního působení v Moravskoslezském kraji. Slova uznání a poděkování za osmiletou práci v kraji vyjádřil během cvičení také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, předseda představenstva společnosti Čeps, a.s., Martin Durčák a další představitelé kraje a regionální samosprávy. Dalším působištěm plukovníka Hrabce bude Velitelství teritoria v Táboře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva