Velitele Luftwaffe generálporučíka Ingo Gerhartze přivítal náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka a jeho český protějšek generálmajor Petr Čepelka.
Víceúčelové F-35 představují vrchol technologického pokroku a schopností, zároveň jde o jediný sériově vyráběný stroj 5. generace na světě. Německo chce první stroje zavést do výzbroje v roce 2026, první letouny mají do ČR dorazit na začátku příští dekády, dosažení plných operačních schopností předpokládá Armáda ČR v roce 2035.
Jedním z klíčových bodů diskuze byla strategie společného výcviku, díky němuž získají piloti obou armád špičkové schopnosti a potřebné zkušenosti. „To přispěje nejen k posílení obranných kapacit obou zemí, ale také k lepší koordinaci a efektivitě mezinárodních operací,“ podotkl generál Čepelka.
Zavedení letounů F-35 přináší výhodu nejen oběma armádám, přispěje také k posílení strategické spolupráce mezi Německem a Českou republikou. „Tato investice do moderních vzdušných sil je důkazem odhodlání obou zemí udržet bezpečný a stabilní region,“ upozornil generál Čepelka.
Podle velitele Luftwaffe společný postup při zavádění letounů F-35 vytváří nejen silné spojenectví mezi Německem a ČR. „Představuje také důležitý krok směrem k budoucímu rozvoji vzdušných sil v Evropě,“ zmínil generál Gerhartz.
Rýsují se i možnosti spolupráce v projektu protivzdušné obrany ESSI
Generálové také jednali o možnostech spolupráce na komplexní evropské protivzdušné obraně s názvem European Sky Shield Initiative (ESSI). Jejím cílem je společný postup při budování robustní, vícevrstvé protivzdušné obrany. Projekt spojencům v NATO představilo Německo, vloni v říjnu jej podpořilo 15 zemí.
Hovořilo se o i plánu společných cvičení v letošním a příštím roce a zahájení přípravy českého personálu pro JFAC (taktické místo velení vzdušného komponentu společných sil, tzv. Joint Air Force Component) v roce 2027. Teoretické kurzy JFAC už příslušníci vzdušných sil AČR absolvovali v německém Kalkaru, generál Čepelka projevil zájem i o jejich účast na kurzu Weapons Instructor Course (kurz pro zbraňové instruktory).
Spolupráce s Luftwaffe v roce 2023:
- Spolupráce při ochraně vzdušného prostoru obou zemí.
- V oblasti Cross Border Operations, kdy příslušníci Vzdušných sil AČR spolupracovali s taktickým křídlem v Neuburgu.
- Cvičení „Air Defender 2023“, původně jako součást iniciativy MAG, postupně cvičení přerostlo v největší letecké cvičení NATO za posledních cca 30 let. ČR poskytla čtyři letouny JAS-39 Gripen, vyslala specialisty vzdušných sil do německého JFAC.
- Mise včetně AAR (Air-Air-Refuelling) nad územím ČR. Především díky Německu se českým stíhačům podařilo obnovit certifikaci na air-to air refuelling.
- V rámci NRF DEU JFAC 2023 Česká republika vyčlenila specialisty vzdušných sil, pro výcvik personálu jsme využívali i možnost teoretických kurzů pořádaných v Kalkaru, SRN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva